Pozor: Každý důchodce, který podepsal tento důležitý dokument ve špatný den, přijde o desítky tisíc Kč

Výši důchodu může ovlivnit celá řada faktorů. Zjistěte, na co si dát pozor, ať nepřijdete o spousty peněz.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Výše důchodu je něco, co dříve či později začne řešit každý Čech. Svými kroky ji totiž můžete sami významně ovlivnit. Události247 již dříve psaly o tom, že k lepšímu důchodu přispěje například delší doba zaplaceného důchodového pojištění nebo pracování přesčas. Existují ale i způsoby, jak si penzi navýšit až těsně před odchodem do důchodu. Ne každý důchodce to však ví.

Správné načasování je klíčem k úspěchu

Jak asi každý ví, výše starobního důchodu se určuje jak podle průměrných výdělků, tak na základě celkové doby zaplaceného důchodového pojištění. Ti, kteří budou pracovat déle tak logicky dostanou také vyšší penzi. Naopak lidé, kteří si budou chtít svůj pracovní život zkrátit pak musí počítat s tím, že od státu dostanou méně peněz.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé, kteří budou déle pracovat dostanou poté i vyšší starobní důchod

Samostatnou kapitolou jsou pak předčasné důchody. Jejich podmínky se totiž od loňského podzimu výrazně zpřísnily a Češi, kteří se pro tuto variantu rozhodnou tak přijdou o spousty peněz. Za každých 90 dní, o které si důchodce čas odchodu do důchodu zkrátí se musí připravit na snížení penze o 1,5 procenta, píše web Finance. Plánování termínu odchodu do důchodu je tedy skutečně zásadní.

Pro ilustraci toho, jak velký rozdíl může takto v praxi vzniknut se pak podívejme na konkrétní příklad, který popisuje web Finance. Důchodce s osobním vyměřovacím základem 42 400 korun a dobou pojištění 43 let, který se rozhodl jít do penze o 721 dnů dříve by letos získal měsíční důchod 17 324 korun. Pokud by ale do důchodu šel o pouhý jeden den později, tedy o 720 dní před dosažením řádného důchodového věku, dostal by už měsíční důchod 17 705 korun.

Existují i další způsoby, jak si důchodce může přilepšit

Jedná se o výchovné, tedy příspěvek 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Získání tohoto příspěvku, na který má nárok spousta žen je však podmíněno jednou věcí. Jak již dříve upozornily Události247, lidé si o něj musí zažádat souběžně s podáním žádosti o odchod do důchodu. Pokud to včas neudělají, žádné peníze nedostanou.

Pozor: Lidé, kteří včas nevyplní důležitý dokument, přijdou o peníze z důchodu. Týká se to i vás?

Ať už se tedy jedná o odchod do důchodu nebo žádost o výchovné, v obou případech je zásadní načasování. Rozdíl klidně i o jeden jediný den totiž může mít významný dopad na výši důchodu. Ten, kdo dokumenty podepíše ve špatný den tak může přijít klidně i o desítky tisíc korun ročně. Třeba v popsaném případě důchodce, který odešel do penze o 721 dní dříve a nepožádal by si o výchovné za své 2 děti by mohl těmito kroky přijít klidně o více než 16 tisíc korun ročně. A to skutečně není málo.

Věděli jste o tom, jak velký rozdíl ve výši penze může způsobit odchod do předčasného důchodu? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články