Vybíráte si peníze z bankomatu? Čeká vás jeden velký problém. Na tohle si dejte pozor

Bankomaty jsou pro mnoho Čechů běžným způsobem, jak si vybrat hotovost. Někdy však mohou být lidé při výběru nemile překvapeni.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Bankomaty využívá v Česku i dalších evropských zemích mnoho lidí. Nabízí totiž velmi snadnou a dostupnou možnost, jak ze svého bankovního účtu získat peníze v hotovosti prakticky kdykoli a kdekoli. I tato zdánlivě zázračná zařízení, která v minutě vyplivnou prakticky jakoukoli částku si člověk zamane, však mají své limity. Jestli tedy i vy rádi vybíráte peníze z bankomatu, dejte si pozor na jednu věc. Pokud se jí nevyvarujete, čeká vás možná velký problém.

Pro vyšší obnos raději k přepážce

Pro běžné Čechy jsou limity, které jim bankomaty nabízí naprosto dostatečné. Mnozí z nich navíc mají na svých kartách nastavené limity pro výběr z bankomatu, které nebývají příliš vysoké. Ti, kteří náhle zatouží po vyšší částce však mohou být zaskočeni. „Překvapilo mě, jak malé částky v základním nastavení nabízí. Tak jsem využil možnost vlastní částky, začínám vyťukávat 200 000 Kč, ale ouha. Bankomat mi nabídl maximálně osmdesát tisíc korun,“ popisuje svou zkušenost Kamil Vondráček na webu Tecs.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze si z bankomatu pravidelně vybírá mnoho Čechů

A podobnou zkušenost měl autor textu i u jiných bankomatů. Nezbylo mu tak nic jiného, než cílovou částku vybrat po částech ve více bankomatech. Druhou možností pro takové případy je pak vybrat si danou sumu na pobočce. Zde však nemusí jít vše tak rychle jako u zmíněného bankomatu. „Dejte nám vědět alespoň 2 pracovní dny dopředu, ať peníze přichystáme,“ píše pro případy výběru nad 100 tisíc korun na svém webu například Komerční banka.

Při výběrech z bankomatu hrozí i další potíže

Události247 totiž v minulosti informovaly o tom, že na výběry se zaměřují i mnozí podvodníci, kteří zneužívají kreditní či debetní karty. Pro získání PINu například využívají dodatečné čtečky, které umisťují na klávesnici bankomatu. To však není všechno. Web Seznam Zprávy aktuálně upozorňuje na nový způsob, jakým podvodníci lákají nic netušící Čechy do svých sítí.

Pozor: Pokud si při výběru peněz z bankomatu nedáte pozor, během minuty vám vyluxují účet

Podvodníci jim nabízejí falešnou bezpečnostní službu, při které je přimějí zajít k bankomatu a získat aktivační kód pro internetové bankovnictví. Cílí přitom zejména na ty, kteří se vyhýbají rizikům online bankovnictví a věří, že fyzické výběry jsou bezpečnější. Namísto toho, aby si v bankomatu lidé vyzvedli aktivační kód, však zlodějům nevědomky zpřístupní svůj bankovní účet a mohou přijít o veškeré své úspory.

Vybíráte často peníze z bankomatu? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články