Pozor: Pokud si při výběru peněz z bankomatu nedáte pozor, během minuty vám vyluxují účet

Podvodníci stále přichází s novými triky, které mají jediný cíl – vylákat z důvěřivých lidí peníze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podvodníci neustále vymýšlejí nové způsoby, jak okrádat klienty bank při výběru z bankomatu. Přibližně sedm tisíc incidentů každý rok zahrnuje zneužití kreditních a debetních karet. Mnohdy se přitom jedná právě o podvody u bankomatů. O nových tricích podvodníků se vás snažíme pravidelně informovat na Událostech247. Informovali jsme vás o prázdninách například o tom, že se podvodníci vydávají za falešné kurýrní společnosti s cílem vybílit lidem bankovní účty.

Podvodníci mají hned několik triků

Jedním z nejoblíbenějších postupů podvodníků je umístění dodatečné čtečky na klávesnici bankomatu. To jim zajistí relativně snadný přístup k PIN kódům klientů dané banky. Za pomoci mikrofólie, která reaguje na dotek, jsou podfukáři schopni identifikovat stisknuté klávesy a zjistit díky tomu váš bezpečnostní kód.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podvodníci neustále vymýšlejí nové způsoby, jak lidi obrat o jejich peníze

Další poměrně častou technikou je používání falešných lišt, které jsou přilepeny na výdejní slot bankomatu. Takovéhle lišty zadržují vydané bankovky díky fólii. Díky tomu to tak vypadá, že bankomat nefunguje správně a není schopen bankovky vydat. Cílem zlodějů je, aby klienti odešli situaci řešit s bankou, ať už telefonicky, nebo na pobočce. Pak mají volnou cestu k penězům.

Majitelé platebních karet by měli být obezřetní

Časté jsou i případy, kdy se podvodníci snaží využít zdvořilosti lidí. Potencionální oběti nabídnou pomoc v momentě, kdy jejich karta zůstane zaseknutá v bankomatu. Stane se tak kvůli umístěnému magnetickému pásku, který tam podvodníci sami umístí. Během falešné pomoci se snaží zloděj zmanipulovat oběť k tomu, aby zadala svůj PIN. Tím opět získá od oběti kompletní přístup k bankovnímu účtu a jeho finančním prostředkům.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Lidé by měli být za jakýchkoliv okolností opatrní při každé manipulaci s platební kartou

Nejenom policie, ale i samotné banky neustále zdůrazňují důležitost dodržování základních bezpečnostních pravidel. Jde o běžně známé poučky, jakými jsou například nikomu nesdělovat svůj PIN kód od platební karty, nebo zakrytí klávesnice rukou při zadávání kódu. Je taktéž nezbytně nutné, aby byli lidé na pozoru před samotným odcizením platební karty. Pokud lidé nebudou tyto poučky dodržovat, hrozí jim, že jim podvodníci klidně z minuty na minutu vyluxují bankovní účet.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Jste při výběru peněz z bankomatu podle vás dostatečně obezřetní? Řekněte nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články