Varování: Využíváte na svém mobilu PIN kód? Riskujete, že vám během chvíle vybílí celý bankovní účet

Pokud lidé podcení některou z rad týkající se zadávání PIN kódu, mohou se snadno ocitnout bez peněz. Zloději a podvodníci mají řadu triků, jak se do telefonů dostat.

i Zdroj fotografie: McChizzle/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Číselný PIN kód používá pro uzamčení a zabezpečení svého telefonu spousta lidí. Zvlášť v dnešní době, kdy už telefon nepoužíváme jen pro volání, ale máme v něm bankovní aplikace, přístup k e-mailu a další citlivé věci, je důležité svá zařízení správně zabezpečovat. Pouhé používání PIN kódu však nestačí. Jak totiž zjistila redakce Událostí247, podvodníci a zloději jej mohou prolomit, a to hned několika způsoby.

Některé PIN kódy není dobré používat

Základní pravidlo je si PIN kód dobře vybrat. Rozhodně by nemělo jít o některou z častých kombinací. Ty totiž zloději dobře znají, a obvykle tak bývají tím prvním, co zkusí. A jakým číslům se tedy vyvarovat? Jak redakce Událostí247 zjistila z informací webu CNBC, tím vůbec nejčastěji používaným je podle nedávné analýzy kód 1234.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Pozor: Máte na svém telefonu PIN kód? Během minuty můžete přijít o všechny peníze z bankovního účtu

iZdroj fotografie: Danny Choo/ Creative Commons / CC-BY-SA
Někteří volí i takové PIN kódy, jež tvoří rovnou linii na klávesnici

Dále jsou velmi časté také kombinace 1111, 0000, 1342 nebo 1212. Časté také je, že lidé si volí takové PIN kódy, které jim něco připomínají, třeba datum narození, jich samotných či jejich blízkých. To dokládá fakt, že mnoho z nejčastěji používaných číselných kódů začínalo dvojčíslím 19 nebo 20. Obecně však platí, že zejména ty nejčastější kombinace by lidé skutečně používat neměli. Jinak zlodějům výrazně usnadní cestu k jejich osobním údajům a dost možná i bankovním účtům.

Důležité je také nebýt viděn

Dalším cenným doporučením, jak zlodějům svůj PIN kód na telefonu neprozradit, je nezadávat jej na veřejnosti v obklopení lidí. O tom, proč je toto pravidlo důležité dodržovat, se ostatně přesvědčila i žena, o jejímž příběhu jsme se dozvěděli z webu Business Insider. Tu totiž zloděj pozoroval při zadávání PIN kódu a poté, když jí následně mobil ukradl, se do něj snadno dostal.

Používáte na svém telefonu PIN kód? Hrozí vám, že v minutě skončíte s vybíleným bankovním účtem

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při odemykání telefonu na veřejnosti se vyplatí obezřetnost

A v této souvislosti zmiňme ještě poslední radu. Přestože v mobilech máme často uloženo mnoho důležitých a citlivých údajů, určitě není dobré si něj ukládat třeba i PIN k platební kartě. Jak redakce Událostí247 zjistila, před touto chybou varuje i Policie. Pokud si toto důležité číslo lidé například uloží do telefonního seznamu pod název, který si zloději spojí s platební kartou, mají velmi snadný přístup k bankovním účtům lidí.

Podle redakce Událostí247 je tak určitě dobré tato doporučení nepodceňovat. Někdy může stačit i chvilka nepozornosti a lidé nejenže přijdou o svůj telefon, ale také se mohou snadno ocitnout s vybíleným bankovním účtem. Pakliže tedy také patříte do skupiny lidí, kteří mají ve svém mobilu skutečně všechno, dejte si na tyto praktiky podvodníků a zlodějů dobrý pozor.

Dáváte si pozor, aby vás při zadávání PIN kódu nikdo neviděl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články