Z počítačů nám všem zmizí oblíbená aplikace

V počítači už po aktualizaci nebudete mít oblíbenou textovou aplikaci. Výrobce ji nadobro ruší.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Digitální doba jde neúprosně dopředu a přináší to také řadu změn. Ne vždy jsou s nimi ale uživatelé počítačů spokojeni. Nedávno se objevila zpráva, že legendární populární textový editor WordPad, který je součástí operačního systému od Microsoftu už od dob Windows 95, končí. „WordPad již není nadále aktualizován a bude odstraněn v některé z příštích verzí systému,“  informoval web The Verge.

Budete platit, říká firma

Microsoft však za oblíbený editor nenabízí bezplatnou náhradu. Zákazníkům doporučuje editor Word, který je součástí placeného balíčku Microsoft 365 a stojí necelých 200 korun měsíčně. Jednou z možných alternativ je i aplikace nazvaná Poznámkový blok. WordPad končí i proto, že nebyl už delší dobu updatován a představuje tedy bezpečnostní riziko. Uživatelé o něj už navíc nemají takový zájem, jako tomu bylo v předchozích letech, informuje web Inteligentní svět. 

iZdroj fotografie: Sapphireasa / Creative Commons / CC-BY-SA
WordPad využívala řada uživatelů nejen pro práci

Výhodou WordPadu je hlavně to, že dokáže vytvářet a editovat dokumenty s formátovaným textem, jako jsou RTF, DOCX nebo ODT. Nepodporuje ale všechny jejich funkce. Záhlaví, poznámky pod čarou nebo anotace vytvořené ve Wordu byste ve WordPadu neviděli a po uložení souboru byste o tyto prvky dokonce přišli, píše web Svět Androida. Zatím není jasné, kdy nastane konec samotné aplikace. Zřejmě k tomu dojde letos na podzim či příští rok na jaře, dodává web SmartMania. 

Čím je WordPad možné nahradit?

Rozhodnutí firmy Microsoft některé uživatele překvapilo. Před pár lety firma chtěla ukončit také program Malování a nahradit ho Malováním 3D. Silná komunita však rozhodnutí zvrátila, píše web Živě. Microsoftu se ovšem Windows přestává vyplácet. Údržba programu něco stojí a Windowsy se stále více stávají prostředkem pro prodeje reklam a předplatného.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé si budou muset najít jiný textový editor

My máme v práci bohužel starší počítače a s tím souvisí i zastaralé programy. Píšu reklamní texty právě ve WordPadu, vyhovuje mi, jaké nabízí funkce. Protože jsem starší ročník, nebude pro mě asi úplně jednoduché se naučit zase něco nového,“ řekla Událostem247 Miloslava Božková z Mikulova. Web Živě doporučuje LibreOffice nebo OnlyOffice. Využít můžete také Dokumenty Google nebo CryptPad, kde však nefunguje kontrola pravopisu.

Využíváte na svém počítači WordPad? Podělte se o to s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články