Naléhavé: Za bydlení se v roce 2024 nedoplatíme, připravte se. Spoustu Čechů to položí

Máte co dělat, abyste každý měsíc finančně vyšli a zaplatili všechny nutné výdaje? Pak pro vás nemáme dobrou zprávu. Ceny bydlení letos nejspíš mnohým Čechům porostou.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Mnozí Češi byli s financemi na štíru již loni. Důvodem byly mimo jiné razantně rostoucí ceny řady potravin. A aby toho nebylo málo, finanční situace spousty lidí se letos nejspíš ještě zhorší. Nejenže podle všeho řadě Čechům zdraží energie. Ještě navíc jim klacky pod nohy hází i stát. Zjistěte, kvůli jakým vládním novinkám se mnozí lidé v letošním roce za bydlení nejspíš nedoplatí.

Bydlení se Čechům zdraží ve velkém

Od ledna začala platit mnohá z opatření konsolidačního balíčku, který vláda s odkazem na nutnost šetřit představila na jaře loňského roku, jak tehdy psaly Události247. Kromě úspor státních financí však nejspíš tyto reformy budou mít i další efekt, který už tak pozitivní nebude. Ředě Čechů se kvůli tomu ve velkém zvednou náklady na bydlení a mnozí mají obavy, že je to finančně položí.

Vláda představila konsolidační balíček. Nejvíc zaplatí dnešní třicátníci a čtyřicátníci

Výrazný vliv na to mají změny v DPH. Jak píše web Novinky, například vodné a stočné se od letoška daní ne 10, ale rovnou 12 procenty. U služeb, jako je úklid společných prostor se pak sazba DPH zvedla dokonce z 10 na 21 procent. Když se k tomu přičte ještě třeba zvýšená daň z nemovitosti, která v průměru vzrostla o 80 procent, zdražení může skutečně dosáhnout nemalé částky.

Porostou i další poplatky

Kromě toho však budou ve zvyšování nákladů na bydlení hrát roli i další faktory. Například lidé, kteří bydlí v nájmu si letos za bydlení připlatí i několik tisíc korun ročně, a to kvůli zdražujícím se službám jako je svoz odpadu, vodné a stočné či společné náklady obyvatel bytových domů. „Už loni se mi zvedly služby o devět stovek. Letos od ledna pak o dvě stě korun,“ uvedla pro web Novinky paní Markéta.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Ceny bytů a domů v Česku v posledních letech letěly raketově nahoru

A mnohým se dokonce zvýší i nájemné. Podle jednatele společnosti FérMakléři.cz Lumíra Kunze lze očekávat, že letos ceny budou pravděpodobně stagnovat nebo mírně růst v řádech jednotek procent“, uvedl pro web Kurzy. A tento trend potvrzuje i Petr Hána ze společnosti Deloitte: „Dá se očekávat, že … na začátku letošního roku se trh nájmů vrátí opět k mírnému růstu,“ cituje jeho vyjádření web Asociace nájemního bydlení.   

Vzrostly vám od ledna náklady za bydlení? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články