Za hrabání se v popelnicích mohou lidé získat 1 500 000 Kč ročně. Nejde o vtip

O tom, že některé půdy či sklepy mohou skrývat nečekané poklady, jsme na Událostech247 psali několikrát. Podobné je to ale i s popelnicemi.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Víte od nás, že obecně platí – čím novější spotřebič, tím je úspornější. Pokud tedy máte v domácnosti starší ledničku, pračku nebo televizi, musíte počítat s tím, že jejich spotřeba elektrické energie je několikanásobně vyšší, než kdybyste si pořídili věci nové. Ne všichni lidé však starý spotřebič odnesou do ekodvora. Někteří ho prostě jen tak vyhodí do popelnice.

Vydělává na lenosti lidí

Existují však lidé, kteří na tom dokáží vydělat pěkné peníze. Příkladem je 30letý muž z Austrálie, který si v Sydney udělal z prohrabávání popelnic a skládek odpadu poměrně výnosný byznys, jak napsal web Novinky. Někdy se mu povede najít opravdové unikáty. Díky tomu si jen za poslední rok vydělal 100 000 australských dolarů, což je v přepočtu 1,5 milionu korun.

iZdroj fotografie: ברוך שם / Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé vyhazují spoustu spotřebičů, které jsou stále funkční

Mezi časté úlovky patří třeba ledničky, kávovary, televize, vysavače nebo počítače, které jsou ještě funkční. Původní majitelé se jich často zbavují, aby uvolnily místo novějším modelům a je jim za těžko spotřebič odevzdat na sběrném místě. Eduardo, jak se muž jmenuje, si prý někdy přiveze pohovku, jindy najde značkové kabelky, šperky, nenošené oblečení, nebo dokonce peníze v hotovosti.

Kde v Česku získáte spotřebiče zdarma?

Dvakrát do roka v Sydney městské úřady nabízejí občanům zdarma sběr a odvoz objemnějších nepotřebných věcí, které lidé jen postaví před svůj dům. To je pro Eduarda velmi hojné období. Všechny nálezy si pak odveze domů, kde je znova probírá a rozhoduje se, jestli si je nechá, nebo je prodá na internetu, popisuje web televize CNBC. Bilance tohoto muže je podle CNBC za poslední rok velmi kladná.

Když do těchto obchodů přinesete odpadky, dostanete za to peníze. Zvláštní nabídka končí 27. srpna, pospěšte si

Podařilo se mu najít více než 50 televizorů, 30 ledniček, přes 20 praček, 50 laptopů a stolních počítačů. Dále 15 pohovek a 50 vysavačů. Navíc získal více než stovku lamp a obrazů v celkovém objemu 1280 australských dolarů, tedy 19 840 korun. V Česku fungují na podobném principu ReUse centra. Tam však lidé nosí funkční, ale už nepotřebné předměty, které je jim líto vyhodit. Takové oblečení může ještě posloužit někomu jinému.

Hledali byste pro peníze v popelnicích vzácné věci a zachovalé spotřebiče? Napište nám to dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články