Za každý ujetý kilometr ve svém autě budou řidiči platit poplatek. Koho všeho se nová daň týká? Přinášíme odpovědi

Majitelé některých aut budou muset nově platit poplatek za každý ujetý kilometr. Neohrozí tato novinka náhodou i vás?

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V poslední době státy čím dál více zasahují do života řidičů. Zatímco majitelé spalovacích motorů se potýkají spíše s omezeními, elektromobily bývají obvykle zvýhodňovány. Události247 například psaly o tom, že švédské hlavní město Stockholm chce od roku 2025 zcela zakázat vjezd vozů se spalovacími motory do centra města. Nic však netrvá věčně. A platí to i pro zvýhodňování elektromobility. Aktuálně totiž jeden ze států přišel s tím, že řidiči elektromobilů budou za každý ujetý kilometr ve svém autě platit nemalý poplatek.

Konec podpory elektromobilů?

Dosud platilo, že elektromobilita byla spíše zvýhodňována. Tak to ostatně bylo i v Česku, kde například od letošního roku začala platit dotace pro podnikatele na nákup elektromobilů, jak psaly Události247. Zdá se však, že dobré časy majitelům elektroaut pomalu ale jistě končí. Alespoň na Islandu. Jak totiž píše web Garáž, tamní vláda se rozhodla zavést daň  za každý ujetý kilometr pro vlastníky elektromobilů, plug-in hybridů a vodíkových vozidel.

Zákaz vjezdu aut do měst: Pokud nemáte elektromobil, musíte pěšky nebo autobusem

A kolik poplatek činí? Řidiči elektromobilů musí od letošního roku za každý ujetý kilometr platit 6 islandských korun. To je v přepočtu na českou měnu asi 1 koruna. Ti, kteří jezdí v plug-in hybridech pak budou státu odvádět za každý kilometr 2 islandské koruny, tedy asi 0,33 korun českých, uvádí dále web Garáž.

Na první pohled se to sice možná zdá jako směšně nízká částka. V celkovém součtu už se ale jedná o nemalou sumu peněz. Například při nájezdu 10 tisíc kilometrů ročně by to řidiče elektromobilů stálo 10 tisíc korun českých. A to rozhodně není málo peněz.

Poplatek platí řidiči i v jiných státech

Na majitele nízkoemisních vozů si posvítili i v dalších zemích. Již v roce 2021 zavedla daň za používání elektromobilů a plug-in hybridů Austrálie, jak informuje web Autosalon. Její výše se odvíjí stejně jako na Islandu od počtu najetých kilometrů. A loni schválili paušální daň pro všechny elektromobily také v americkém Texasu, dodává web Novinky. Zde tento poplatek bude činit 200 dolarů ročně, což je asi 4300 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Elektromobilů globálně rychle přibývá

A nemilé změny čekají i české řidiče těchto vozů. Konkrétně se budu týkat těch, kteří žijí či jezdí do Prahy. Aktuálně zde platí pravidlo, že své vozy mohou parkovat po celé Praze zdarma. To by se ale mělo změnit, a dost možná již letos na podzim. „Pokud si člověk našetří na elektroauto, našetří si i 1 200 korun ročně na stání v modré zóně,“ cituje web iDnes radního Prahy 1 Vojtěcha Ryvolu.

Co si o nové dani myslíte vy? Zavedli byste ji i v Česku? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články