Za parkování na špatném místě hrozí Čechům rovnou dvě pokuty. Částka se může vyšplhat až na 10 000 Kč

O výši pokuty v případě neoprávněného parkování může rozhodnout zdánlivá drobnost, jakou je chybějící značení.

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Už dávno neplatí, že lidé mohou své auto zaparkovat kamkoli se jim zlíbí. Pokud nemají stání přímo na svém pozemku, musí si dávat pozor, kam a jak svůj vůz odstaví. Jinak jim totiž může hrozit mastná pokuta, v horším případě dokonce odtah, jak již dříve psaly Události247. Stačí jedno špatné parkování a problém je na světě.

Neoprávněné parkování na invalidech je přísně zakázáno

Kromě parkování v zákazu zastavení nesmí řidiči své auto odstavit i na dalších místech. Události247 již v minulosti upozornily, že přísně zakázané je parkovat na plochách určených pro zastavení hasičů. A trestáno je rovněž neoprávněné stání na místech vyhrazených pro invalidy.

Urgentní: Parkujete svoje auto poblíž sídliště? Za nepatrnou chybu schytáte pokutu až 25 tisíc korun

Parkovací místa označená obrázkem invalidního vozíku jsou ze své podstaty určena pouze invalidům, tedy lidem se zdravotním postižením, kteří mají průkaz ZTP či ZTP/P, upřesňuje web iDnes. Ostatní řidiči zde mají parkování zakázané.

A jak tato místa poznat? Jak dodává web Garáž, tato parkovací stání bývají označena hned 2 symboly. Tím prvním je modrá obdélníková stojící značka IP 12, na níž je kromě velkého písmene P také piktogram vozíčkáře a slovo Réservé. Druhé označení, známé jako 10f, pak spočívá v nakresleném znaku vozíčkáře přímo v prostoru stání.

Řidičům hrozí 2 různé typy pokut

Jak píše web Garáž, lidem, kteří na místě pro invalidy zaparkují bez patřičného oprávnění, hrozí rovnou 2 druhy pokut. Liší se podle toho, jak bylo místo označeno. Pokud je porušena značka IP 12 i 10f, hrozí řidičům sankce 2500 až 3500 tisíc korun. A v případě, že by se přestupek dostal do správního řízení, se pak může jednat o částku až 10 tisíc korun a k tomu 2 trestné body.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Parkovací místa pro invalidy mohou být označena 2 typy značení

V určitých případech ale může být sankce za neoprávněné parkování na místě pro invalidy nižší. Pokud totiž vodorovné značení 10f chybí či není vidět, například kvůli sněhové pokrývce, jde pouze o porušení značky IP 12. Zde je pokuta stanovena na maximální částku 1500 korun na místě, ve správním řízení pak na 5 tisíc korun, dodává server Garáž.

Věděli jste, že za neoprávněné parkování na místě pro invalidy může hrozit takto vysoká pokuta? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články