Urgentní: Parkujete svoje auto poblíž sídliště? Za nepatrnou chybu schytáte pokutu až 25 tisíc korun

Ne každý o tom ví, ale existují určitá místa, na nichž je parkování přísně zakázáno. Za porušení tohoto nařízení hrozí mastná pokuta.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

To, že za parkování v místě zákazu hrozí pokuta, není žádné překvapení. Pokud například parkujete na místě pro invalidy, policisté vám za to od letošního roku mohou dát pokutu až 3500 korun na místě, ve správním řízení dokonce až 10 tisíc korun, píše web Měšec. A k tomu 2 trestné body. A od letoška se zvýšily tresty i za to, když řidiči nezaplatí parkovné, jak již dříve psaly Události247. To však zdaleka není jediný případ, kdy za parkování mohou být řidiči sankcionovaní.

V jakých situacích se parkování může prodražit?

Jedná se o plochy pro požárníky, které jsou nezbytné pro správné a efektivní nasazení hasičské techniky. Jak píše web iDnes, tato místa by měla být umístěna v blízkosti vchodů do budov vyšších než 12 metrů. Toto kritérium přitom splňuje většina bytových domů alespoň o 5 patrech. Podle zákona by pak tato místa měla být označena zákazem, aby zde nikdo parkovat nemohl. Někteří řidiči ale toto nařízení i přesto porušují.

Varování: Každému, kdo zaparkuje auto tímto způsobem, odtáhnou vůz a zaplatí brutální pokutu

Pokud motoristé parkují na sídlištích na nějakém takovémto místě, může se jim to pěkně prodražit. Jak dále uvádí server iDnes, pokud auto zablokuje takovou nástupní plochu, může to majitele vozu stát až 25 tisíc korun na pokutě. Důvodem je, že auto znemožní nebo velmi omezí možnost, aby hasiči mohli v případě potřeby použít techniku pro hašení vyšších pater budovy, jak vysvětluje web Hasičského záchranného sboru (HZSCR).

V čem je problematické, když na tomto místě parkujete?

Kromě toho, že řidiči porušují dopravní předpisy, zde hraje velkou roli také bezpečnost. Pokud takto parkujete, může váš vůz v případě požáru způsobit hasičům pořádné komplikace. Ti totiž obvykle potřebují dostatečný prostor k nasazení výškové techniky pro hašení a evakuaci lidí. A motoristé, jež na místě zaparkují, jim to znemožní.

Lidé by se proto vždy měli snažit parkovat tak, abyste hasičům jejich práci nekomplikovali. Jak totiž dodává web HZSCR, mnohdy stačí i jedno špatně zaparkované auto, třeba i jen na krátkou dobu, a hasiči nemohou čas zasáhnout, když je potřeba.

Věděli jste, že za parkování na plochách pro požárníky hrozí takovéto pokuty? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články