Za platby kartou si lidé pořádně připlatí. Kdo nebude platit hotově, uhradí poplatek 50 Kč za 1 transakci

Představte si, že byste pokaždé, co platíte v obchodě, museli ještě navíc zaplatit poplatek 50 Kč. Něco takového se skutečně může stát.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Když platíte v Česku kartou, s žádným poplatkem se ve většině případů nesetkáte. Vše se mění v zahraničí, kde funguje takzvaný DCC, o kterém vás již redakce Událostí247 v minulosti informovala. Jedná se o dynamickou konverzi měn, kvůli které pak v zahraničí platíte mnohem více a vaše dovolená se tak může značně prodražit. Ale nejde pouze o DCC – v některých zemích se ještě navíc setkáte s transakční daní a mezi jednu z takových zemí se řadí i Slovensko.

Placení kartou se prodraží

Možnost platit kartou se stala pro většinu lidí naprostou samozřejmostí – je rychlá, pohodlná a dostupná téměř všude. Jenže to, co ještě donedávna působilo jako výdobytek moderní doby, se v některých zemích opět mění. V některých zemích totiž začala platit takzvaná transakční daň. Jenže co vlastně ta transakční daň znamená, jak je vysoká a kdo ji vůbec musí platit?

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Jak uvádí Shopify, obchodníci musí platit poplatky za to, že u nich zákazníci platí kartou. Konkrétně se jedná o poplatky pro vydavatelskou banku a také za zpracování transakce. V neposlední řadě se pak platí takzvaným kartovým sítím, které spojují obchodníky a banky po celém světě. Aby toho nebylo málo, pak také podnikatelé na Slovensku platí i transakční daň, která momentálně činí 0,4 % z každé jedné platby, která odejde z firemního účtu.

iZdroj fotografie: Basile Morin/ Creative Commons / CC-BY-SA
Transakční daň ničí podnikatele a uškodí i samotným spotřebitelům

Samotný podnikatel platí zdravotní a sociální pojištění, nájem, pronájem místnosti pro podnikání, internet, elektřinu a další služby k podnikání potřebné. Když za každou tuto službu zaplatí, strhne se mu i zmíněná transakční daň, která činí 0,4 % a činí maximálně 40 eur na transakci. Podtrženo, sečteno – pro podnikatele se náklady na podnikání teď stávají úmornější a mnozí tak přemýšlejí nad tím, že buď s podnikáním skončí, nebo budou vyřizovat transakce mimo bankovní systém.

Dobře, transakční daň se týká podnikatelů, to víme. Co ale samotní spotřebitelé? Samotní podnikatelé musí kromě zmíněných částek také odvádět ročně 2 eura za každou kartu, která u nich byla použita. Výpočet je jednoduchý – tisíc unikátních karet se rovná 2 000 eur, které podnikatel musí poslat státu. Něco takového je naprosto neúnosné, a tak není divu, že se někteří rozhodli použití karty zpoplatnit – a to právě částkou 2 eura, tedy zhruba 50 Kč. Ve výsledku to znamená, že kvůli transakční dani si spotřebitelé budou muset pořádně připlatit.

Pro mnohé to nedává smysl

Pro podnikatele na Slovensku se z podnikání stává opravdu tvrdý chléb, který je velmi těžké strávit. Představte si, že si půjdete do obchodu koupit láhev limonády za euro, zaplatíte kartou a obchodník pak musí 2 eura z této transakce odvést státu. V takovém momentě se mu přece vůbec nevyplatí podnikat.

iZdroj fotografie: Reza luke/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kdo chce platit kartou, musí na Slovensku platit speciální poplatek

V důsledku těchto nových daňových opatření roste na Slovensku počet provozoven, kde buď platební karty vůbec nepřijímají, nebo za jejich použití účtují zvláštní poplatky. Přitom právě možnost platit kartou byla vnímána jako klíčový krok k omezení šedé ekonomiky i zjednodušení služeb. Není přitom vyloučeno, že podobné kroky by mohla zavést i Česká republika, i když nutno podotknout, že o něčem takovém se u nás zatím neuvažuje. Nikdy ale není na škodu se na podobný scénář připravit – koneckonců, člověk nikdy neví.

Co na transakční daň říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články