Stát má jasno: Za pokácení jediného stromu se bude platit poplatek 100 000 Kč

Kácení stromů už v budoucnu nejspíš nebude tak snadné, jako dosud. Nový poplatek se bude týkat spousty lidí.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že kácení stromů na vlastním pozemku není jen tak, psaly Události247 již dříve. Pokud lidé pokácí větší strom a nebudou na to mít patřičné povolení od místního úřadu, mohou za to dostat pokutu až 20 tisíc korun. A v případě, že jde o skupinu stromů, může se sankce vyšplhat až na 100 tisíc korun. To však možná v budoucnu nebude jediný případ, kdy lidé za pokácení stromu budou muset zaplatit takto vysokou částku.

Pokácení stromu nebude jen tak

Jak píše web Novinky, stát chystá zásadní změny v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Konkrétně by se novinky měly týkat kácení stromů ve městech. Cílem má být, aby potřebná zeleň z měst jen tak nemizela a měla větší ochranu. Podle Ministerstva životního prostředí je tudíž potřeba zajistit dřevinám, jež rostou mimo lesy adekvátní ochranu. A v případě, že skutečně budou muset být pokáceny, pak alespoň náhradu, aby stromy z měst neubývaly.

iZdroj fotografie: Martin Strachoň/ Creative Commons / CC-BY-SA
O nově zasazený strom by se lidé pode navrhovaného nařízení měli 5 let starat

Aktuálně platný zákon již sice stanovuje některé povinnosti ohledně výsadby nových stromů místo těch pokácených. Přesné částky finančních kompenzací však nejsou konkrétně dané. To by se ale do budoucna mohlo změnit. Každý, kdo by se chtěl nějakého stromu zbavit, by tak nově buď musel zasadit nový, anebo za pokácení zaplatit tučný poplatek. Nařízení by se přitom vztahovalo nejen na jednotlivce, ale i na firmy či instituce, uvádí dále web Novinky.

Poplatky mohou dosahovat i desetitisíců korun

Sankce by se měla stanovovat podle velikosti daného stromu. Mohlo by tak jít o částky od několika stovek až po více než 100 tisíc korun. V průměru by poplatek mohl činit zhruba 31,5 tisíce korun, předpokládá ministerstvo. Platili by pak všichni ti, kteří pokácený strom nenahradili novým. Zároveň, v případě vysazení by se nová dřevina měla nacházet v okruhu jednoho kilometru od místa pokácení.

iZdroj fotografie: Alena Pokorná/ Creative Commons / CC-BY-SA
Za pokácení stromu ve městě budou muset lidé zaplatit poplatek anebo zasadit nový strom

A jakých případů by se opatření mělo týkat? Povinnost zasadit náhradní stromy nebo zaplatit poplatek by se měla vztahovat na stromy, u kterých je potřebné získat povolení k pokácení. Tedy na ty, jejichž obvod kmene ve výšce 130 centimetrů je větší než 80 centimetrů, uvádí web Ministerstva životního prostředí.

Co si o návrhu myslíte? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články