Za používání mobilního telefonu se bude nově platit brutální poplatek: 215 000 Kč

Lidé jsou zvyklí, že kromě poplatku operátorovi za ostatní služby ve svém telefonu v podstatě nemusí nic platit. To by se ale v budoucnu mohlo změnit.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

V poslední době se hodně mluví o zpoplatnění sociálních sítí. Události247 informovaly, že je například možné využívat placený Facebook či Instagram, které jsou bez reklam. To ale není všechno. Zdá se totiž, že toto rozhodnutí společnosti Meta, která Facebook či Instagram vlastní by mohlo k podobnému kroku motivovat i další firmy podnikající na poli internetu. Zdá se tak, že zdarma už brzy nebude téměř nic a za používání mobilního telefonu budou lidé muset platit brutální poplatek.

Lidé si zvykají platit

Placené služby jako je Spotify či Netflix jsou už pro mnoho lidí celkem běžná věc. Stejně tak si někteří rádi připlatí za prémiové verze aplikací nebo za jiné vybrané služby, které dnes svět internetu nabízí. Placené přístupy k různým aplikacím však stále nejsou samozřejmostí. Možná ale brzy budou.

Jak totiž vyplývá z průzkumu rakouské neziskové organizace NOYB, z placeného přístupu by se mohl stát nový standard. V telefonu máme průměrně nainstalovaných 35 aplikací. Pokud by podobné poplatky zavedly i další subjekty, mohla by brzy ochrana soukromí na každém telefonu vyjít majitele na 8815 eur ročně,“ cituje web Novinky závěry organizace. To by pro Čechy znamenalo v přepočtu šílenou částku zhruba 215 tisíc korun.

Poplatek by si nemohl dovolit každý

Takovýto vysoký poplatek je něco, co by minimálně v Česku nejspíš naprostá většina lidí nebyla ochotná platit. Zejména v dnešní době, kdy řada domácností počítá každou korunu by lidé desetitisíce korun měsíčně navíc za aplikace vyhodit nemohli. I tak by však tato změna měla na lidi velký dopad. To, jak podstatné používání mobilu například pro Čechy je ukazují mnohá data.

iZdroj fotografie: abcMedia
Lidé jsou zvyklí používat na denní bázi celou řadu mobilních aplikací

Podle webu Novinky například stále roste množství času, který Češi tráví na sociálních sítích. Loni to bylo v průměru 165 minut denně, což je 2 a tři čtvrtě hodiny. Ještě víc času pak nepřekvapivě telefonům věnují mladí lidé. Celkový čas, který stráví na svých chytrých telefonech Češi ve věku od 13 do 17 let činí 4 hodiny a 11 minut denně, uvádí web Mobilmania. Je tak evidentní, že zpoplatnění většiny aplikací by na všechny tyto lidi mělo skutečně velký dopad.

Co si o zpoplatnění mobilních aplikací a služeb myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články