Za telefon za volantem vám nově hrozí takhle vysoká pokuta, nedoplatíte se

Poslanci schválili změnu silničních pravidel. Zjednodušuje bodový systém a naopak zavádí tvrdší tresty.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Změn v bodovém systému novela přináší celou řadu. Nově budou platit pouze tři sazby bodů podle závažnosti, a to 6, 4 a 2 body, oproti současným pěti různým sazbám. Psal o tom web Garáž. Zavedení tří sazeb znamená méně bodů za některé nejzávažnější přestupky, například za jízdu pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky či odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky, dodává web.

Za přestupky méně bodů než dosud

Nový bodový systém jasně rozliší přestupky vážné od těch bagatelních. Závažnější přestupky bude postihovat přísněji. Naopak za menší prohřešky řidiči nezaplatí na pokutách tolik. Cílem je citelně postihovat vědomé porušování předpisů, které ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu,“ uvedl k novele ministr dopravy Martin Kupka. Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stejně jako teď. „U nejzávažnějších přestupků bude platit dvakrát a dost, u středně závažných přestupků pak třikrát a dost,“ vysvětlil ministr.

Na české řidiče se valí velké změny: Dotkne se to i vás

Za povšimnutí také stojí změna postihu za držení mobilu při řízení. Za tento přestupek budou 4 body, doteď to byly dva. Bloková pokuta se navíc zvýší na 2 500 až 3 500 korun. Aktuálně je to do tisícovky. Pokuta ve správním řízení se nově zvedne dokonce na 4 až 10 tisíc korun. Taková částka by už mohla být pro řadu řidičů likvidační. „Tak tohle je moje velká bolest, vždycky zapomenu na handsfree a telefonuju za jízdy. Mám sice automatickou převodovku, ale to policisty samozřejmě nezajímá,“ řekl Událostem247 Petr Glotzman z Uničova.

Za volant budou řidiči moci bez dokladů

Novinkou bude i možnost řídit osobní auto pod dohledem mentora od 17 let. Podle resortu dopravy to má přispět k větší bezpečnosti na silnicích, píše web Novinky. Platit bude také řidičák na zkoušku, což je preventivní opatření pro začínající řidiče. Pokud totiž dva roky od získání řidičského průkazu spáchá šestibodový přestupek nebo o řidičák přijde, bude muset absolvovat dopravně-psychologickou přednášku a čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jejich prevence, dodávají Novinky.

iZdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
Bodový systém na českých silnicích se brzy změní

Co možná řidiče potěší, je to, že u sebe zřejmě nebudou muset mít od příštího roku řidičský průkaz a osvědčení vozidla. Tato povinnost přitom měla původně zaniknout až v roce 2025. Veškerá data z velkého techničáku budou nově vedena elektronicky a pro řidiče budou k dispozici přes Portál dopravy, který funguje od loňského prosince. Nově tak budou řidiči fyzicky dostávat pouze malý technický průkaz, který by se měl rozšířit o nové informace.

Používáte telefon za volantem? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články