Za vstup do města budeme nově platit. Poplatku přes 200 Kč se vyhne málokdo

Platit za to, že vstoupíte o centra města? V některých metropolích bohužel realita. Zjistěte, kde na vás tento poplatek čeká.

i Zdroj fotografie: Txllxt TxllxT/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V poslední době roste frustrace mnoha evropských měst z nadměrného počtu turistů, kteří zejména v letních měsících zaplavují ulice řady známých metropolí. Ruku v ruce s tím jde pak také vyšší množství aut, což přináší dopravní komplikace a vede ke stížnostem místních obyvatel. Vedení některých měst tak již došla trpělivost a rozhodli se problém řešit vcelku radikálním krokem. Za vjezd či vstup do města si budou od turistů účtovat poplatky.

Návštěva města lidi přijde draho

Turistika sice představuje vítaný zdroj příjmů. Vše má ale své meze. Mnohá města se tak snaží najít rovnováhu mezi finančními přínosy a zachováním kvality života svých obyvatel. Docílit se toho snaží nejrůznějšími způsoby. Zatímco někde se ubírají cestou časových slotů či systémů bezplatných rezervací, jinde volí radikálnější řešení v podobě poplatků.

Tito řidiči budou muset platit poplatek 124 Kč. Kdo ho nezaplatí, dostane na místě pokutu 7 300 Kč

A kde se tedy můžete s poplatky setkat? Události247 již dříve psaly o italských Benátkách. Zde si od začátku letošního roku za vstup do centra města účtují 3 až 10 euro za den, což je v přepočtu asi 72 až 241 korun, dodává web iDnes. Poplatku se přitom vyhne málokdo, neboť platí jak pro vjezd autem, tak pro pěší vstup do centra Benátek.

V jakých dalších městech si turisté připlatí?

Zatímco v Benátkách je zpoplatněna samotná návštěva centra města, jinde se zatím ubírají méně radikálním směrem, a sice zpoplatněním oblíbených atrakcí. Například ve španělském městě Seville se chystají zpoplatnit vstup na náměstí Plaza de España, píše dále server iDnes. A v Tureckém Istanbulu od letošního roku zavedli poplatek 25 eur za návštěvu byzantského chrámu Hagia Sofia.

iZdroj fotografie: kallerna/ Creative Commons / CC-BY-SA
Zpoplatněný bude nejspíš v budoucnu i vstup na náměstí Plaza de España

Návrhy na podobná opatření se však objevují i v Česku. Konkrétně se debaty o zpoplatnění vedou v souvislosti s historickým centrem Prahy. Jak psaly Události247, padají například nápady na poplatek 200 korun za den. Týkal by se však pouze vjezdu autem, lidé, jež by se rozhodli centrum Prahy navštívit pěšky či s pomocí hromadné dopravy by se sazbě vyhnuli.

Co si o zavádění poplatků myslíte vy? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články