Zákaz jezdit autem jeden den v týdnu: Řidiči ze státního nápadu zuří. Kdy to začne platit?

Některé nápady politiků jsou opravdu velmi kuriózní. Z těch, které se týkají třeba dopravního provozu, někdy opravdu zůstává rozum stát.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Auto se stalo nedílnou součástí našich životů a většina z nás si už nedovede představit, že by byla odkázána jen na městskou hromadnou dopravu. Podle ekologů je to však také velká zátěž pro životní prostředí a tak se někteří politici rozhodli, že s tím něco udělají. Buďte proto rádi, že nežijete v sousedním Rakousku. Tamní politici totiž přišli s opravdu bizarním nápadem, jak jsme na Událostech247 informovali.

Sousední země má jedny z nejpřísnějších postihů

Rakousko je na řidiče v mnoha ohledech opravdu přísné. Je proto překvapivé, že je tam například povolené množství alkoholu v krvi 0,49 promile, pokud máte řidičský průkaz už déle než dva roky. Na úrovni mezi 0,5 promile a 0,8 promile je řidič pokutován a Rakušanům je také proveden zápis do bodového systému. Upozornil na to web E15. Cizincům může být po spáchání tohoto trestného činu zakázáno v Rakousku dále jezdit.

iZdroj fotografie: Bene Riobó/ Creative Commons / CC-BY-SA
Evropští politici o podobných zákazech v minulosti diskutovali už několikrát

Rakušané mají také vysoké daně na registraci nových aut se spalovacími motory, ale i velmi přísné postihy. Například zabavení auta za překročení rychlosti, nebo pokutu 10 tisíc eur za pískající pneumatiky. Teď se v Rakousku řeší, že kvůli ekologii nebudou jeden den v týdnu auta jezdit. „Den bez aut“ by měl našim jižním sousedům pomoci bojovat se škodlivými emisemi, které se nedaří snižovat podle plánu EU, píše web Auto-mania.

Návrh nejspíš neprojde

S nápadem na omezení jízdy autem od příštího roku přišla ministryně pro klima, životní prostředí a dopravu Leonore Gewessler ze strany Zelených. Zatím to však vypadá, že tento kontroverzní návrh neprojde. Web Autojournal připomíná, že v Rakousku navíc už jednou takové nařízení platilo, a to v lednu 1974. V platnosti ale tehdy vydrželo jen 5 týdnů než je politici zase zrušili. Podobný koncept mělo v plánu také Německo na začátku minulého roku.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Řadu řidičů by zavedení podobného pravidla jistě nepotěšilo

Chtělo jej zavést kvůli obavám z nedostatku ropy. Nakonec však k žádnému omezení nedošlo. „To je teda opravdu hodně blbý nápad, jenže v těchto zemích se prostě ekologie staví na první místo nad vším ostatním. Snad jim ale dojde, že je to naprostý nesmysl a nedá se to pořádně ohlídat. Určitě by tam za porušení byl i trest smrti,“ říká s nadsázkou pro Události247 řidič Michal z Opavy.

Co si o zmíněném návrhu myslíte vy? Napište nám váš názor dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články