Stát lidem zakáže 1 den v týdnu jezdit autem: Řidiči jsou z nového nápadu vytočeni do běla

Některé návrhy, se kterými politici přicházejí, jsou skutečně bizarní. Aktuálně se mezi ně zařadil i nápad omezující možnost jezdit autem.

i Zdroj fotografie: Oto Zapletal/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Vlastnění a využívání auta je pro mnoho Čechů naprosto samozřejmá věc, bez které už si život ani neumí představit. Jak by se vám ale líbilo, kdyby se stát rozhodl, že lidem zakáže například každé úterý jezdit autem? Většina řidičů si nejspíš pomyslí, že takto bizarní nařízení by ani nikoho nenapadlo. To ovšem neplatí pro politiky v sousedním Rakousku.

V Rakousku se řidičům přestupky prodraží

Sousední země je známá svými striktními pravidly v oblasti dopravy. Jak například informovaly Události247, od března příštího roku zde začne platit nový zákon, podle kterého budou mít policisté právo motoristům za obzvlášť rychlou jízdu zabavit jejich vůz.

Za rychlou jízdu přijdete o auto. Jde o nové pravidlo, platit začne už brzy

Mimo jiné zde rovněž velmi dbají na životní prostředí a zdraví lidí. To dokazuje třeba také pokuta za to, že člověk kouří v autě, kde sedí dítě, o čemž rovněž informovaly Události247. Nyní však rakouští zákonodárci chtějí v oblasti ochrany přírody zajít ještě dál. Lidem jezdícím autem by tím ale pořádně zavařili. To, co tamní politici navrhují, jim tak u mnohých jejich voličů nejspíš jen tak neprojde.

Zákaz jezdit autem 1 den v týdnu

S tímto radikálním návrhem přišla rakouská ministryně pro klima, životní prostředí a dopravu Leonore Gewessler, která ve vládě reprezentuje stranu Zelených, píše web Autojournal. Svou myšlenku nazvala „Den bez aut“. Jak je již z názvu zřejmé, jednalo by se o omezení používání automobilů jeden den v týdnu. Přesný den, kterého by se tento zákaz mohl týkat, zatím nebyl upřesněn. I tak ale nápad nejspíš mnohé řidiče vytočil do běla.

iZdroj fotografie: Policie ČR
V Rakousku hrozí řidičům za mnohé přestupky skutečně mastné pokuty

Důvodem má být snaha omezit škodlivé emise. Jak totiž píše web Auto-mania, Rakousko by chtělo, aby bylo množství vypouštěných emisí CO2 do roku 2030 až o 48 procent nižší než v roce 2005. Pokud však vláda nebude chtít tamní řidiče naštvat, bude nejspíš muset k docílení tohoto plánu hledat jiné cesty, než zakázat lidem používat jejich vlastní auta.

Co říkáte na návrh rakouské političky? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články