Pokuty mohou hrozit spoustě Čechů. Někteří o tom možná ani neví.
Zákaz prodeje různých spotřebičů není až tak nic nového. Jak redakce Událostí247 zjistila z informací na webech Hospodářské noviny nebo iDnes, v minulosti například Evropská unie zakázala prodej energeticky neefektivních ledniček, praček, televizí nebo vysavačů. Od loňského září pak Češi nesmí využívat ani vybrané kotle pro vytápění svých domovů. Jinak mohou dostat pokutu.
Zákaz začal platit od 1. září
Konkrétně se zákaz vztahuje na všechny kotle spadající do 1. a 2. emisní třídy. Dále Češi nesmí topit ani v těch, jež byly vyrobeny svépomocí či před rokem 2000, kdy se ještě emisní třídy neudělovaly, jak jsme zjistili z informací na webu města Kopřivnice. Všechna tato topná zařízení jsou totiž neekologická a vydávají velké množství škodlivých emisí.
Jak redakce Událostí247 dále zjistila na webu Ministerstva životního prostředí, tento zákaz byl zakotven v zákoně už v roce 2012. A od loňského roku konečně začal plošně platit pro všechny Čechy. Ne každý to ale respektuje. Již dříve jsme přinesli informace o tom, že i po začátku platnosti tohoto nařízení mělo zakázané kotle doma stále přes 100 tisíc Čechů.
Lidé mohou dostat pokutu
Všem, kteří se nařízení nepodřídí a budou zakázané kotle nadále používat, pak úředníci mohou udělit pokutu. Dosahovat může až 50 tisíc korun a lidé ji dokonce mohou dostat i opakovaně. Podle zpráv ministerstva by však úředníci měli nejprve udělit jen napomenutí a až v krajním případě by mohla přijít zmíněná sankce.
Mnozí lidé si nejspíš říkají, že pokud jejich starý kotel nadále funguje, není důvod ho měnit. A i přesto, že tomuto pohledu v redakci Událostí247 rozumíme, máme za to, že dodržování zákazu a jeho vymáhání má smysl. Přínosem to totiž bude nejen pro přírodu, ale i pro samotné obyvatele českých měst a obcí. Díky čistšímu vzduchu se všem bude lépe dýchat a celkově to bude mít pozitivní dopad na lidské zdraví. A to je podle nás to hlavní.
Čím váš domov vytápíte vy?


