Zákaz procházek v ČR: Stát vymyslel novinku, která se dotkne všech

Lidé, kteří by zákaz porušili, by mohli dostat mastnou pokutu.

i Zdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Češi jsou národem houbařů a chození do lesů je tak pro mnohé neodmyslitelná součást života. Ne ve všech případech to je ale tak nevinná záležitost, jak by se mohlo zdát. Události247 například již v minulosti psaly o tom, že za sběr některých druhů hub hrozí mastné pokuty. Konkrétně platí v Česku zákaz sbírání vzácného hřibu moravského, hřibu královského nebo klouzku žlutavého. To ale není všechno. Nedávno se totiž objevil návrh, že by se výrazně omezilo i samotné chození do lesa.

Zákaz by ovlivnil spousty Čechů

O omezení pohybu v lesích se píše v novele, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství, uvádí web CNN Prima News. Konkrétně se navrhuje zákaz volného pohybu lidí mimo zpevněné cesty. A to včetně oblíbeného běžkování nebo cyklistiky. Klasické houbaření, toulání se lesem a procházky, jak je Češi dobře znají, by tak mohly být minulostí.

Zákaz procházek v ČR: Nejde o vtip. Kdo se rozhodne nadýchat se v lese čerstvého vzduchu, ten na to tvrdě doplatí

Za porušení nařízení by pak lidem hrozila pokuta až 5 tisíc korun. Není se tak čemu divit, že kontroverzní návrh si rychle našel řad odpůrců. A to nejen z řad běžných lidí, kteří by přišli o své oblíbené procházky přírodou. Nesouhlas vyjádřil i český ombudsman. Pro některé lidi by totiž podle něj mohlo být obtížné rozpoznat, co je a co není zpevněná cesta.

Zároveň, lidi by nemusely omezovat jen zpevněné cesty. Návrh ministerstva spadající do novely zákona o myslivosti by totiž chtěl dát také pravomoc majitelům obor rozhodovat si o tom, jestli přístup na svůj pozemek turistům či houbařům vůbec umožní. Jak psaly Události247, vlastníci obor by si tak mohli sami určit, zda, případně v jakých obdobích přístup veřejnosti umožní.

Ve hře je i další omezení

Zákaz volného procházení po lese není jediná věc, která v souvislosti s návrhy ministerstva budí rozruchy. Další kontroverzní nápad se týká zákazu sběru klestí či drobných větví. V praxi by tak mělo být zakázané sbírání v podstatě jakéhokoli dřeva, což by negativně dopadlo i na různé trampy či třeba skauty, píše web iDnes.

iZdroj fotografie: Prirodnjak/ Creative Commons / CC-BY-SA
Do lesů chodí s oblibou mnoho Čechů

I proti tomuto nápadu se však mnozí vzbouřili. A svůj názor postupně začíná přehodnocovat i samo ministerstvo. Jak píše web iDnes, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve svém pozdějším vyjádření věc označil za nesmyslnou a avizoval její vyjmutí z novely lesního zákona. Pokuty pro skauty vařící oběd na ohni tak snad v budoucnu hrozit nebudou.

Co si o návrzích myslíte vy? Napište nám svůj postoj do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články