Zákaz vlastnit auto v Česku? Vláda k tomu může přistoupit ze dne na den, připravte se

Vlastnictví auta je obzvlášť pro Čechy důležité. Vše se pro ně ovšem může rychle změnit.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY
                   

Diskuze o omezení vlastnit své vlastní aut v Česku nabírá na pořádných obrátkách. Podle zpráv z portálu AutoŽivě, které psalo, že vláda může ze dne na den přistoupit k takovým opatřením, které by výrazně ztížit vlastnictví auta běžným občanům, respektive vlastnictví naprosto zrušit. Státu by se to hodilo hned z několika důvodů.

Zákaz by se dotkl miliony řidičů

Argumentem číslo jedna pro to je snaha omezit emise a škodlivé vlivy automobilů na životní prostředí. Dále je tu ekonomická stránka. Náklady na vlastnictví a provoz auta se mohou stát pro lidi nedostupné, což by mohlo ve výsledku vést k nutnosti alespoň nějaké regulace. Koneckonců, už ani běžné modely aut si už člověk nekoupí, stojí totiž i k milionu korun, jak Události247 před nedávnem informovaly.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Češi mají stále v oblibě auta vlastnit

Nejenom stát, ale i samotná EU dlouho brojí za to, aby se po evropských silnicích proháněly ekologičtější vozy. Velký rozmach elektromobilů a sdílených aut může být teoreticky alternativou, jak psaly Události247 před několika měsíci. Otázka však zůstává, jak rychle vlastně může česká vláda přijmout podobná opatření a jaká by byla reakce občanů. Zákaz vlastnit auto by se totiž dotkl miliony Čechů.

Udělá to nakonec vláda?

Případný zákaz by mohl být motivován úctyhodnou snahou o ochranu životního prostředí a snížení počtu dopravních kolizí a nehod. Celé by to ovšem mohlo mít nepříznivé dopady na životní úroveň a mobilitu občanů. Obzvlášť lidé, kteří své auto využívají v práci, například k zásobování či dojíždění do samotné práce, by taková opatření nevnímali zrovna s libostí. Proto by vláda musela vůbec pečlivě zvážit, zda se jí podobný krok vyplatí.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zda se k zákazu vlastnictví aut vláda někdy uchýlí zůstává ve hvězdách

Nic takového naštěstí zatím na stole není. Můžeme ale s jistotou říct, že pokud by se k zákazu vlastnictví aut česká vláda rozhodla, nikdo bychom s tím nemohli nic udělat. Koneckonců jako u všeho. Zvolená vláda ze dne na den rozhodne a je na dlouhou dobu vymalováno. Často bez ohledu na názor občanů, kteří se nestihnou na nové nařízení, ať už jakékoliv, připravit.

Dotknul by se vás podobný zákaz? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články