Zaměstnanci těchto firem mají nárok na peníze od státu. Patříte k nim i vy?

Řada zaměstnanců má v určitých případech nárok na státní příspěvek. Mnozí o tom ale dost možná ani neví.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

V období ekonomické krize a vysoké inflace mají často hluboko do kapsy nejen důchodci či nezaměstnaní. Bídu s nouzí tře v dnešní době také řada pracujících Čechů. I přesto, že poctivě chodí do zaměstnání a tráví v něm nemálo času, peněz rozhodně nemají nazbyt. Mnozí však nemusí věšet hlavy. Zaměstnanci některých firem totiž mohou mít v určitých případech nárok na peníze od státu. Pokud k nim patříte i vy, rozhodně si o příspěvek zažádejte.

Mnoho podnikatelů se dostává do potíží

Firem, které kvůli finančním problémům krachují, v poslední době přibývá. Jak psaly Události247, několik po sobě jdoucích krizí neustála ani síť obchodů Bezobalu, která proto nedávno oznámila svůj konec. O své živobytí se tak oprávněně může začít bát také mnoho zaměstnanců, kteří mají obavy, aby neskončila i jejich firma. I když se ale tato nepříjemnost stane a lidé dostanou kvůli krachu společnosti padáka, pořád mají naději na záchranu.

Známý obchodní řetězec končí: Zavírá se krám, Češi v něm už nenakoupí

Zaměstnanci, jejichž firma se dostane do insolvence, mají od státu nárok na značnou pomoc. Týká se to především lidí, kteří vlivem finančních potíží zaměstnavatele nedostali výplatu. I tato podpora má však svá přísná pravidla, která se navíc od 1. července letošního roku značně změnila. Aby tak lidé na příspěvek měli nárok, musí splnit několik podmínek.

Zaměstnavatel musí být oficiálně v platební neschopnosti

Nově tak nestačí jen podání návrhu na insolvenci, ale je nutné platné soudní rozhodnutí, kterým se zahájí insolvenční řízení. Až od té doby mohou pracovníci žádat o státní příspěvek. Následně jim stát může vedle měsíce, kdy o pomoc zažádali vyplatit chybějící mzdu za předchozí 3 měsíce a následující 3 měsíce. Nárok na náhradu výplaty pak může zaměstnanec uplatnit „nejpozději do 5 měsíců a 15 dnů ode dne, kdy bylo vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení nebo oznámeno zahájení insolvenčního řízení,“ dodává web Finance.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
V důsledku krachu firem si mnoho Čechů musí hledat nové zaměstnání

Existuje však také několik případů, ve kterých lidé na státní pomoc nedosáhnou. Konkrétně se jedná o zaměstnance, kteří byli v klíčové době ve statutárních orgánech firmy či měli ve firmě majetkovou účast alespoň 25 procent. Ačkoli i tito lidé mohou být insolvencí společnosti významně postiženi a ocitnou se ve finanční tísni, podle státu mají zkrátka smůlu a musí si poradit sami.

Zdroj: Měšec, Finance

Stalo se vám někdy, že jste od zaměstnavatele nedostali zaplaceno? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články