Ženy budou dostávat nižší důchod než muži. Nic s tím neudělají

Mnoho českých penzistek dlouhodobě žije těsně nad hranicí chudoby, přestože strávily mnoho let prací pro své rodiny.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Vyplácení penzí v poslední době postihuje jedna změna za druhou. Již za několik měsíců například začnou platit nová pravidla valorizací či přísnější podmínky pro odchod do předčasného důchodu, jak nedávno informovaly Události247. Co se však nezmění je fakt, že ženy budou i nadále dostávat nižší důchod než muži a vůbec nic s tím neudělají.

Systém ženy znevýhodňuje dlouhodobě

Výrazně hůře jsou na tom především ty, které strávily značnou část svého života na mateřské dovolené nebo třeba pečovaly o nemocné rodinné příslušníky. Namísto aby stát Češky za tuto činnost adekvátně odměnil, dá jim výrazně nižší důchod než jejich mužským protějškům. Důvodem je mimo jiné nastavení celého důchodového systému v Česku. Ten je totiž založen na pravidlu, že výše důchodu se odvozuje od délky doby, po kterou člověk pracoval a odváděl tedy sociální a zdravotní pojištění.

Důchody 2024: Navýší se jenom některým lidem, ostatním zbudou oči pro pláč

Mnoho žen je proto kvůli tomuto nastavení znevýhodněno, protože například po dobu mateřské do systému žádné peníze neodvádí. Jak uvádí web Lidovky, rozdíl ve výši důchodů tak aktuálně dosahuje asi 17 procent. Ačkoli ženy tedy v penzi díky delšímu věku dožití tráví více času, musí vyžít s daleko nižšími příjmy. K nerovnosti pak přispívají i nižší mzdy, které ženy v porovnání s muži často dostávají.

Stát se snaží problém napravit

Od letošního roku začal stát ženám, které mají děti k důchodu vyplácet takzvané výchovné. Konkrétně se jedná o 500 korun vysoký příspěvek za každé vychované dítě, který ženám každý měsíc vyplácenou penzi zvýší, píše web E15. Nárok na získání výchovného však mohou mít i muži. Stane se tak v případě, že muž zajišťoval výchovu dítěte ve větším rozsahu než žena, dodává web E15.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Senioři tvoří hlavní skupinu, kterou výrazně zasáhlo stávající zdražování

Další změnou, která by měla nerovnosti alespoň částečně snížit je chystané zavedení společného vyměřovacího základu. Manželé se nově budou moci domluvit, že jejich odvody sociálního pojištění za dobu trvání manželství budou započítané společně, přibližuje web Peníze. Díky tomu by tak výsledná penze vdaných žen mohla výrazně vzrůst. I přesto ale nejspíš v průměru zůstane nižší a na úplné vyrovnání si tak budou muset Češky ještě počkat.

Je podle vás v pořádku, aby ženy dostávaly nižší penze než muži? Napište nám, co si o tom myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články