Zjistěte, jaký budete mít v roce 2024 důchod: Vše jsme vypočítali za vás

Výše důchodů je téma, které se v posledních měsících probírá prakticky neustále. Nyní již se konečně ví, kolik budou čeští senioři od ledna roku 2024 pobírat.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Výše penzí je pro většinu seniorů velmi ožehavým tématem. Zvlášť pak v době jako je nyní, kdy vláda dělá v důchodovém systému jednu změnu za druhou. Vypočítali jsme pro vás, jaký důchod budou čeští senioři v roce 2024 mít. Zjistěte, co vás kvůli novinkám v důchodovém systému čeká.

Některé změny se projeví už od října

Konkrétně dojde ke změnám podmínek pro odchod do předčasného důchodu, jak informovaly Události247. A to k horšímu. Lidem se totiž bude velmi výrazně snižovat penze. Za každých 90 dní, o které si člověk pracovní život zkrátí přijde o 1,5 procenta výměry důchodu. Většina ostatních změn, které se důchodů týkají se však naplno projeví až od ledna příštího roku. A ovlivní naprosto všechny seniory, tedy jak ty, kteří již v důchodu jsou tak ty, kteří se do něj teprve chystají.

Především se změní výpočet pravidelné valorizace. Zatímco dříve se důchody zvyšovaly na základě inflace a poloviny růstu reálných mezd, nově to bude podle inflace a pouze třetiny růstu reálných mezd, píše web Peníze. Další významnou změnou, která důchod Čechů zásadně ovlivní je ukončení mimořádných valorizací, které byly uplatňovány, když inflace přesáhla 5 procent. Nyní senioři v takovém případě namísto trvalé valorizace dostanou pouze dočasný příspěvek.

Bude důchod českým seniorům růst?

Ano, i když možná ne tak, jak by si mnozí představovali. Konkrétně stoupne základní sazba penzí. V průměru to bude o 360 korun, a to na základě dat, které vládě dodali statistici. Průměrný starobní důchod tedy v lednu dosáhne 20 693 korun,“ píše server Deník.

iZdroj fotografie: Vláda ČR
Vláda letos přišla se zásadními změnami v důchodovém systému

Důchodci si však polepší jen relativně. Oproti loňsku totiž bude nárůst o více než 400 korun nižší, píše web E15. Zlepšení pak nenastane ani v poměru ke mzdě. V lednu 2024 totiž bude průměrný důchod dosahovat téměř 44,9 procenta průměrné mzdy, což je o procento méně než v předchozím roce, dodává web Peníze.

Myslíte si, že výše českých důchodů je adekvátní, nízká nebo vysoká? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články