Kdo udělá v září jednu věc, může od státu pobírat pohádkový důchod. Ostatním zbydou od 1. října akorát tak oči pro pláč

Češi již brzy začnou naplno pociťovat avizované změny důchodového systému. Na využití současných výhodných podmínek jim zbývají poslední týdny.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Očekávané změny v důchodovém systému, kterých se řada Čechů obávala, se již brzy stanou realitou. Několik měsíců projednávanou novelu definitivně podepsal i prezident Petr Pavel, jak informovaly Události247. Lidem však stále zbývá několik týdnů na to, aby se novinkám vyhnuli a výhodný důchod ještě získali. Ačkoli vláda chtěla, aby novela začala platit již od září, kvůli prezidentovu váhání a pozdějšímu podpisu nakonec změny vejdou v platnost až o měsíc později, uvádí web iDnes.

Na využití výhodných podmínek zbývá poslední měsíc

Od října totiž dojde ke zpřísnění pravidel pro předčasný odchod do důchodu. A to hned v několika klíčových aspektech. Lidé, kteří mají na odchod do dřívější penze nárok, by tak měli zvážit, jestli se jim nevyplatí aktuálně příznivých podmínek ještě na poslední chvíli využít. Ten, kdo v září tuto věc udělá a do důchodu odejde, totiž může od státu pobírat pohádkový důchod. Ostatním, kteří svou šanci promarní, pak dost možná od 1. října zbydou akorát tak oči pro pláč.

Tenhle podraz si připravila vláda na české důchodce: 1. října 2023 to všechno začne

Asi nejvýznamnější změna čeká zájemce o předčasný důchod při výpočtu výše důchodového plnění. Dosud se výše důchodu snižovala o 0,9 až 1,5 procenta podle toho, kolik dní žadateli chybělo do dosažení řádného důchodového věku, uvádí web Finance.

Nově však bude penalizace jednotná a celkem vysoká. Za každých 90 chybějících dní se lidem odečte 1,5 procenta z výše důchodu. V praxi to znamená jednoduchou věc. Ten, kdo si vybere předčasný důchod podle nových pravidel, bude pobírat klidně o několik set korun měsíčně méně, než jak by tomu bylo podle současného nastavení.

Předčasný důchod už nebude jako dřív

Kromě toho totiž novela přináší také další nemilé změny. Jedná se o snížení počtu let, o které si lidé mohou svůj pracovní život zkrátit. Namísto současných 5 let budou moci senioři do předčasné penze odejít maximálně o 3 roky dříve, upozorňuje server Peníze.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Předčasný důchod bude podle nových pravidel výrazně nižší

A aby toho nebylo málo, pro předčasný důchod budou muset mít zájemci také splněný vyšší počet let zaplaceného sociálního pojištění. Z aktuálních 35 let se počet zvýší rovnou 40 let, na což dost možná řada lidí nedosáhne. Tato změna nicméně vstoupí v platnost až 13 měsíců od vyhlášení novely, což bude na podzim roku 2024, dodává web Peníze.

Vláda nicméně není jediná, od koho v poslední době čeští senioři slyšeli nemilou zprávu. Jak totiž před časem informovaly Události247, změny si na mnohé důchodce přichystala i Česká pošta. Jedná se o zvýšení poplatku za výplatu důchodu v hotovosti, které nastalo v září. Namísto současných 29 korun musí lidé za výběr každého důchodu na poště platit od září 35 korun, což je zdražení o více než 20 procent.

Uvažujete o odchodu do předčasné penze? Napište nám, jak změny v důchodovém systému hodnotíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články