Zjistilo se, jak nás ještě v roce 2023 stihnou pumpaři oškubat. Tyhle ceny budeme doopravdy na benzínkách platit. Nehoráznost

Růst cen pohonných hmot nahání v posledních měsících řidičům hrůzu. Navíc se zdá, že zdražování ještě není u konce.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ceny paliv v České republice nepřestávají stoupat. Jak vyplývá ze srovnání na webu Kurzy, setrvale rostou již od května. Skutečně vražedné tempo pak zdražování nabralo v létě. Jak tehdy psaly Události247, odhadovalo se, že do konce prázdnin by se například cena benzinu mohla vyšplhat až ke 40 korunám za litr, což se potvrdilo. Poslední srpnový den stál litr této komodity v Česku průměrných 39,77 korun, uvádí web Kurzy. Zdá se však, že zvyšování cen zdaleka nekončí, a ještě v roce 2023 nás pumpaři stihnou pěkně oškubat.

Ceny podle odborníků nadále porostou

Ačkoliv tempo zdražování může být mírnější, aktuální situace na ropném trhu věští nadále nepříznivý vývoj. Důvodem je zejména omezená nabídka ropy, píše web Garáž. Například Saúdská Arábie a Rusko totiž prodloužily své omezení na těžbu ropy, což snižování globálních cen rozhodně nenahrává.

Už se to na nás valí: Ceny benzínu a nafty budou už brzy astronomické. To, co za paliva platíme teď, je jenom začátek

„Na trhu panují obavy o nedostatek ropy. Aktuální světová produkce by měla být kolem 101 milionů barelů denně a poptávka je o dva miliony vyšší. Krátí se tak také rezervy ropy,“ uvedl pro web Garáž Analytik Purple Trading Petr Lajsek. Podle něj tento fakt nasvědčuje tomu, že ceny paliv i nadále porostou. V září lze tak očekávat, že ceny se zvednou o další desítky haléřů. Mnozí Češi si proto poté, co to zjistí dost možná pomyslí, že platit na benzínkách tyhle ceny bude už doopravdy nehoráznost.

V zahraničí je ještě hůř

Jak totiž upozornily Události247, i přes aktuálně vysoké ceny patří Česko v tomto ohledu mezi ty levnější země Evropské unie. Například benzin byl před pár týdny nejdražší v Nizozemsku, Finsku, Dánsku či Řecku, vyplývá ze srovnávací mapy na webu Kurzy. Naopak nejlevněji jej šlo pořídit v Polsku, Rumunsku a Bulharsku.

iZdroj fotografie: MarkBuckawicki/ Creative Commons / CC-BY-SA
Tankování pohonných hmot se v Česku stává dost nákladnou záležitostí

Rozptyl cen je nicméně patrný i napříč Českou republikou. Benzin natankují motoristé za nejlepší ceny v Jihočeském kraji, kde se litr této komodity prodává v průměru za 39,47 korun. Naftu se pak vyplatí kupovat na čerpacích stanicích v Královéhradeckém kraji, kde lze litr pořídit průměrně za 37,70 korun, dodává web Garáž.

Pociťujete ve svých peněženkách zdražování paliv, ke kterému v poslední době dochází? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články