Zjistilo se, jak se dají na energiích ušetřit desítky tisíc korun. Udělejte to hned, než bude pozdě

Ceny energií se po loňském zdražení zklidňují a energetický trh se po dvou krizových letech vyvíjí příznivě.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Když se v roce 2022 skokově zvedly ceny energií, rozhodla se vláda lidem pomoci a zastropovala je. Dodavatelé si mohli účtovat stejně jako dosud, nebo i víc a stát jim pak rozdíl jednoduše doplatil, jak jsme na Událostech247 informovali. Politici tehdy neurčili ani limit spotřeby, po jehož přečerpání by lidé platili tržní ceny.

Řešením je změna dodavatele

Na Událostech247 jsme psali také o tom, že cena elektřiny v roce 2024 značně stoupne. Kromě znovuzavedení poplatku za obnovitelné zdroje je příčinou také zvýšení regulované složky ceny elektřiny. To vše způsobí, že výsledná cena za tuto nezbytnou komoditu razantně vzroste. Největší cenový šok letos čeká ty, kdo si včas fixovali ještě relativně nízké ceny, a teď jim fixace skončí. Nahoru jim tedy vyskočí cena za energii samotnou i za její distribuci.

Vláda jde tvrdě po našich penězích: Čechům už 1. ledna 2024 vytáhne z peněženek všechny úspory

I když teď ceny energií na burze klesají, lidem, kteří nejsou aktivní, se platby za elektřinu nebo plyn moc nesnižují, nebo jim v důsledku navýšení plateb za obnovitelné zdroje a distribuci od ledna dokonce výrazně stouply. Jak radí web Novinky, řešením je změna dodavatele, protože firmy lákají nové zákazníky na zajímavé ceny. Třeba u plynu je možné přechodem k jiné firmě ušetřit až desítky tisíc korun za rok. 

Kolik se dá ročně ušetřit za energie

U plynu lidé přecházejí z cen v rozmezí dva až tři tisíce korun za megawatthodinu na ceníky na úrovni kolem 1700 až 1800 korun,“ řekl Novinkám energetický analytik společnosti Ušetřeno Tomáš Vrňák. Domácnost, která plynem ohřívá vodu a topí a spotřebuje 19 megawatthodin za rok, tak ušetří téměř 25 tisíc korun. U elektřiny mění zákazníci nejčastěji dodavatele při cenách silové elektřiny v rozmezí 4500 až 5000 korun za MWh.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Změnou dodavatele se v některých případech dají za energie ušetřit slušné peníze

Průměrně dosahují nových cen mezi 4100 a 4200 Kč za megawatthodinu, dodává web. Jen změnou dodavatele tak zákazník při typické spotřebě tří megawatthodin ročně ušetří i 2700 korun. „Já platím každý měsíc v našem domku za energie zálohy 7600 korun, tak jsem zvědavá, jak se to promítne do koncového vyúčtování, jestli budeme doplácet jako každý rok,“ řekla Událostem247 paní Andrea ze Šlapanic.

Kolik platíte ročně za energie vy? Napište nám to dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články