Zjistilo se, jak si můžou Češi zvýšit důchod. Kdo dodrží jednoduché pravidlo, toho čeká pohádková penze

Češi, kteří se chystají do starobního důchodu, by si měli vše důkladně propočítat. Rozdíl pár odpracovaných měsíců totiž může ve výši důchodu udělat velké změny.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Důchodový systém se Čechům mění doslova před očima. Již od října nastala jedna ze zásadních novinek, a sice výrazné změny podmínek pro odchod do předčasné penze, jak psaly Události247. Od příštího roku pak začnou platit další novinky. A pro mnoho lidí to budou dost možná spíše změny k horšímu. Zjistilo se však, že Češi, kteří dodrží jednoduché pravidlo, si mohou důchod zvýšit a zajistit si tak pohádkovou penzi.

Jak si zajistit vyšší důchod?

To je otázka, na kterou se snaží najít odpověď mnoho lidí. Zejména pak těch, kteří se do důchodu teprve chystají. Nemalým přilepšením pro mnohé může být využití takzvaného výchovného, o kterém psaly Události247. Jedná se o částku 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Žádost o tento příspěvek pak musí zájemci podat spolu s žádostí o starobní důchod, jak uvádí web Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zjistěte, jaký budete mít v roce 2024 důchod: Vše jsme vypočítali za vás

Ještě důležitějším aspektem je při určování výše důchodu doba, kdy se do penze člověk rozhodne odejít. Loni bylo pro některé jedince překvapivě výhodné odcházet do důchodu předčasně ještě před koncem roku. To se ale mění. V současné situaci se tak doporučuje spíše opačný přístup. „Nyní vychází důchody přiznané v roce 2024 vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2023,“ uvádí v analýze na webu FinTag Jiřina Holubová ze společnosti Freedom Financial Services.

Čísla mluví jasně

Pro ty, kteří by stále ještě váhali a nechtěli v práci zůstávat ani o měsíc navíc, přináší web TN názorný propočet. „Člověku s průměrným příjmem bude teď v září přiznán důchod 21 258 korun. V lednu mu bude zvýšen o 360 korun, ale pokud si o něj zažádá až v lednu, bude mít důchod vyšší o ještě dalších 686 korun navíc, nad ten již valorizovaný letošní, uvedl pro web TN ekonom Petr Bartoň.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ministerstvo práce a sociálních věcí, které důchodové reformy připravuje vede Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Celkově se pak lidem finančně vyplatí odcházet do důchodu až v řádném termínu, případně si ještě pracovní život o pár měsíců prodloužit. A pokud se například člověk rozhodne pracovat o celé 3 roky déle, může si přijít na tisíce korun měsíčně navíc, vyplývá z webu Deník. A to už důchod skutečně zvýší markantně.

Chystáte se odejít do penze v řádném termínu, předčasném anebo v práci zůstat i po dosažení důchodového věku? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články