Dáváte si na dovolené zmrzlinu? V Chorvatsku ji letos budete muset oželet

Všechno zdražuje. Výjimkou nejsou ani potraviny a zboží v oblíbené turistické destinaci.

i Zdroj fotografie: Ing.Mgr.Jozef Kotulič / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Chorvatsko je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací. Nejen pro české turisty. Vzdálenost, dostupnost a přístup k moři z Chorvatska dělají ideální místo na odpočinek. To se ale v posledních měsících mění. Tamní ceny, zejména po vstupu Chorvatska do eurozóny, jsou pro Čechy přímo noční můrou. Z vysněné a dostupné dovolené se tak rázem stává předražený zájezd.

Zdražování téměř všeho

Jak jsme před nedávném informovali na Událostech247, cena oblíbeného smaženého sýru s hranolkami se v tamních restauracích blíží skoro 400 korunám. Zdražení se ale týká například ubytování, parkování, kávy a v neposlední řadě zmrzliny. O její ceně v Chorvatsku informoval slovenský web Plus Jeden Den.

Máte rádi smažený sýr? V žádném případě si ho letos nedávejte na dovolené v Chorvatsku. Účet za něj vás položí na lopatky

Na sociálních sítích se podle slovenského webu objevily fotografie účtenek za zmrzlinu, ze kterých se lidem zamotala hlava. Cena za jeden kopeček zmrzliny může podle zjištění webu dosáhnout až 3,5 eura. V přepočtu tak mohou lidé v Chorvatsku za jeden kopeček zaplatit bezmála 85 korun. Pokud by někdo chtěl zmrzlinu s třemi kopečky, vyjde ho to stejně, jako kdyby si dal v české restauraci plnohodnotný oběd.

Levná dovolená leda ve snu

Jak jsme napsali, s cenově dostupnou dovolenou v Chorvatsku se letos lidé mohou rozloučit. Důvodem přitom není jenom vstup Chorvatska do eurozóny. V posledních týdnech se v médiích hojně objevují informace o tom, že se tamní prodejci snaží turisty co nejvíc natáhnout. Spoléhají přitom na to, že lidé budou do země stejně jezdit, pokud bude zdražení postupné a pozvolné.

iZdroj fotografie: Adam Jones Adam63 / Creative Commons / CC-BY-SA
Chorvatsko letos není pro turisty v žádném případě levnou dovolenou

Minimálně u zmíněné zmrzliny se ale o jakékoliv pozvolnosti bavit nemůžeme. Novinky dokonce na konci května informovaly, že v některých chorvatských letoviscích zaplatí lidé téměř 100 korun za jediný kopeček. Důvodem takové ceny je podle Novinek všeobecné zdražování a zmíněný přechod z kun na eura. Pokud Češi nechtějí věnovat chorvatským prodejcům všechny své peníze na dovolenou, budou muset oblíbenou letní pochoutku oželet.

Zdroj: Plus Jeden Den, Novinky

Co si o letošních cenách v Chorvatsku myslíte vy? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články