Značka, která se netýká řidičů, ale úplně každého z nás: Paradoxně ji nezná skoro nikdo. Jedno porušení a už se platí 30 000 Kč

Potkali jste někdy třeba u rybníka červený plastový obdélník upevněný na stromě? Pokud nejdete zrovna chytat ryby, nemusí vás to zajímat.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Ať už jde o návštěvu lesa, nebo třeba o posezení si s udicí u rybníka, vše má svá pravidla. Redakce Událostí247 v minulosti informovala třeba o tom, že si z lesa nesmíte odnést některé houby. Kdybyste toto pravidlo porušili, mohla by na vás čekat pokuta, která může být i přes jeden milion korun.

Spousta lidí značku vůbec nezná

Při výletu k rybníku jste si možná všimli značky v červeném rámečku s nápisem RYBOLOV ZAKÁZÁN nebo ZÁKAZ RYBOLOVU. Někdy tam může být i symbol přeškrtnutého rybáře. To jsou sdělení, která pochopí každý. Na daném místě se nesmí rybařit. Co když se ale stane, že uvidíte jen obyčejný červený hranatý kus plastu? Spousta lidí nad tím asi nebude moc přemýšlet a zkoumat, co by to mohlo být.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iVýši pokuty mohou například místní samosprávy i zvýšit

Pokud by si však v tomto případě sedli k vodě a nahodili udici, mohli by mít opravdu velký problém. Jak Události247 zjistily, i toto je zákaz rybolovu a v tom okamžiku by neznalí lidé porušili český zákon č. 99/2004 Sb., o rybářství. To už by se mohlo opravdu dost prodražit. Ve správním řízení hrozí pokuta až 30 000 korun. Týká se to navíc nejen rybářů, ale každého, kdo by se pokusil chytit rybu bez patřičného povolení, nebo právě v místě, kde je lov výslovně zakázán.

Pokuta vás čeká i při rybaření načerno

To, jaká pravidla rybaření má, je jasně uvedeno také na webových stránkách Českého rybářského svazu (ČRS). Lov ryb smí být prováděn v rybářském revíru zpravidla lovem na udici nebo jiným způsobem lovu, který stanoví příslušný rybářský orgán, Jeden člověk smí mít nahozeny maximálně dvě udice. Při rybaření také musí mít u sebe platný rybářský lístek nebo povolenku k lovu. Rozhodně se vyplatí víc než případná pokuta.

iZdroj fotografie: Frank Vincentz / Creative Commons / CC BY-SA
Pozor na to kde rybaříte

Jeho cena se pohybuje podle toho, kde byl rybářský lístek vydán. Například Ústecký územní svaz ČRS povolení vydává na 30 dnů za 200 korun, na 10 let za 500 a na dobu neurčitou za 1000 korun. Pokud byste chytali bez povolení, i kdyby to bylo na místě, kde se rybařit smí, také v tomto případě hrozí podle zákona sankce až 30 000 korun, pokud by vás přišla zkontrolovat třeba rybářská stráž nebo rybářský hospodář.

Slyšeli jste už o této značce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články