Známá banka najednou lidem ruší účty. Klienti si musí své peníze urychleně vybrat. Týká se to i vás?

I když se banky v dnešní době snaží klienty spíše nalákat, najdou se i případy, kdy je to přesně naopak.

i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ruská komunita, která žije v Česku, upozornila na neohlášené rušení bankovních účtů ze strany některých bank. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, jde především o Rusy a Bělorusy, kteří u nás pobývají na pracovní nebo studentská víza. Zástupci komunity tvrdí, že banky jim ruší účty bez důvodu. Banky se však ohrazují, že jednají v souladu s legislativou a tyto občany považují za vysoce rizikové.

Nic mi o tom neřekli, uvedla klientka

Rušení účtů ruských a běloruských občanů potvrdily už dříve například také banky Creditas a UniCredit Bank. Creditas uvedla, že po začátku konfliktu zrušila Rusům účty v rublech. Raiffeisenbank už na začátku roku 2023 avizovala, že od února nebude realizovat odchozí platby do Ruské federace a Běloruska. Toto rozhodnutí se vztahovalo na všechny platební a karetní transakce a bylo učiněno na základě označení Ruska jako vysoce rizikové třetí země.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Bankovní účet má v dnešní době téměř každý Čech

Web Seznam Zprávy už dříve přinesl příběh ženy z Ruska, která v Česku žije už tři roky. Pracuje jako zdravotní sestra a dojíždí z Rokycan za prací do Plzně. „Dozvěděla jsem se o tom náhodou. Řešila jsem na pobočce Raiffeisenbank úplně jinou záležitost, paní bankéřka se podívala do zpráv a řekla, že mám problém s půjčkou, protože se banka rozhodla mi zrušit účet. Nedostala jsem o tom žádnou zprávu, protože ji poslali do země, kde už dávno nežiju,“ cituje web Katerinu Levčenko. Nejde zdaleka o ojedinělý případ.

Banka má na zrušení účtu plné právo

Lidé, kterým se to stane, nemají prakticky žádné zastání. Jak upozornil web Kurzy, bankovní instituce může zrušit bankovní účet kdykoliv, a to bez udání důvodů. Tato možnost platí i opačně z druhé strany. Účet je možné vypovědět také ze strany majitele. Od banky se přitom pravý důvod dozvědět nikdy nemusíte. Česká národní banka označuje služby bankovních institucí za soukromé právo každé z nich, píše dále web Peníze. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Banky mohou svým klientům zrušit účet bez udání důvodu

Pokud tedy tito klienti nechtějí o své peníze přijít, měli by si co nejdříve najít jinou banku, která s jejich původem problém mít nebude. „Nepřijde mi to správné, hlavně třeba v případu té zdravotní sestry, co tu pracuje už roky. Úplně do toho nevidím, ale ta přece nemůže mít s tím, co se děje ve světě, nic společného,“ podivuje se nad situací paní Helena.

Hrozila vám někdy banka zrušením účtu? Napsat nám to můžete v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články