Banky jdou proti lidem: Ve velkém jim kontrolují účty a jejich příjmy

Některým lidem začali v poslední době volat z jejich banky. Žádají klienty, aby doložili původ svých prostředků na účtu.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Donedávna se banky vyptávaly na původ peněz pouze u transakcí podezřelých na první pohled. Od roku 2013 však u malých bank museli na otázky o výši a původu příjmů odpovídat všichni klienti, psal o tom web Lidovky. Finanční domy se hájily tím, že je k tomu nutí Česká národní banka.

Prevence proti terorismu

ČNB se hájí zákonem o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. „Zákon stanoví minimální okruh informací, které musí finanční instituce od klienta vždy zjistit. Konkrétní postup však už vyplývá z jejích vnitřních předpisů, které jsou vypracovány na základě zákona. V případě, že klient při identifikaci nebo kontrole neposkytne bance potřebnou součinnost, může dojít až k ukončení smluvního vztahu,“ uvedla pro Události247 mluvčí banky Petra Vlčková.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Není jasné, jak banka zjistí, že klient uvádí pravdivou informaci o tom, jak bude s hotovostí dále nakládat

Do té doby banky kvůli podezření z praní špinavých peněz kontrolovaly jen podezřelé pohyby na účtu. Pokud na konto přišla například částka vyšší než tisíc euro, musel být odesílatel jasně identifikovatelný, píší dále Lidovky. Při příchozí platbě nad 15 tisíc eur, tedy 389 tisíc korun, musela banka zjistit jak původ, tak navíc i účel transakce. V případě, že klient informace neposkytnul, banka mu účet většinou zrušila, dodává web.

Kontroly se týkají movitějších klientů

Bankovní instituce však ale také mohou zjišťovat, co se jejich klient chystá dělat s vybranou hotovostí, alespoň pokud vyhodnotí výběr peněz jako podezřelý, píše web Echo24. Nově to svým zákazníkům oznamuje Komerční banka. Ve svém přehledu změn, které jsou platné od 1. března, uvádí například informaci, která se týká omezení hotovostního platebního styku. Hotovostní transakce mohou být podle oznámení v některých obchodních místech omezeny nebo vyloučeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česká národní banka se ve svém vyjádření také odvolává na zákon o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (AML)

Já žádnou takovou zkušenost nemám, ale to je možná tím, že moje příjmy ani výdaje nejsou nijak závratně vysoké a tudíž ani podezřelé,“ řekl Událostem247 Jan Mašata z Hodonína, který je klientem Air Bank. Podle interních předpisů bank v zásadě platí, že kontroly výběrů i vkladů se provádí od částek v řádu vyšších stovek tisíců, respektive jednotek milionů korun. V případě rizikových zemí, například Turkmenistánu, to může být už na úrovni jednotek tisíc eur, dodává Echo24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články