Čínský pohled na rusko-ukrajinský konflikt Putina nepotěší. Jeho nejbližší spojenec se mu začíná vzdalovat

Představitele Číny ruská invaze na Ukrajinu znepokojuje. Podíl na tom mají i slova prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní.

i Zdroj fotografie: Russian presidential Website / Creative Commons / CC BY
                   

Čína se ohledně rusko-ukrajinského konfliktu držela relativně dlouho bokem, napsal web TN. Na summitu v Kambodži měl však čínský premiér vyjádřit znepokojení, dodává TN. O tom, že Čína začala s přípravami na válečný konflikt, Události247 už dříve informovaly. Podle prezidenta Si Ťin-pchinga je potřeba posílit armádu a její velení na tom má začít pracovat s okamžitou platností.

Peking se bojí dalšího postupu Ruska

Předseda vlády poměrně obsáhle hovořil o čínské politice vůči Ukrajině. Jasně trval na suverenitě, na odpovědnosti za jaderné hrozby a na potřebě zajistit, aby jaderné zbraně nebyly používány způsobem, který někteří navrhovali,“ citoval portál Daily Mail jednoho z úředníků, který byl na summitu přítomný na jednání. V Pekingu navíc podle webu panují obavy z dalšího postupu Ruska. Je nepopiratelné, že Čína je jak překvapená, tak i trochu v rozpacích z vedení ruských vojenských operací, doplnil podle Daily Mailu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V současnosti čínské ozbrojené síly mají 2,3 milionu příslušníků a jsou téměř dvojnásobkem druhé největší armády na světě

Nevoli mezi čínskými představiteli měla vzbudit také skutečnost, že ruský prezident Vladimir Putin neodtajnil své plány, které se týkají aktivity na Ukrajině, informuje TN. Se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem se přitom setkal asi tři týdny před zahájením invaze, píše TN. Čínský prezident byl podle několika zdrojů nemile překvapen, když Rusko zahájilo „zvláštní vojenskou operaci“.

Jaderný konflikt nechceme, říká Čína

Číně vadí, že zatajením informací Moskva ohrozila bezpečnost tisíců čínských občanů, kteří byli na Ukrajině v době vypuknutí války. Informoval o tom portál The Independent. Znepokojení vzbuzují také slova Vladimira Putina o použití jaderných zbraní. Právě jadernému konfliktu se snaží Peking předejít. Prezident Si Ťin-pching o tom ujistil v pondělí americkou hlavu státu Joea Bidena během jednání na summitu G20 na Bali. Psaly o tom České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Protichemická ochrana

Znepokojivá je jakákoliv válka,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Použití zbraní hromadného ničení je velký problém. I setkání prezidentů Bidena a Si Ťin-pchinga na Bali ukázalo, že i přes různé výhružky zůstává realismus u politiků jako jedním z hlavních předpokladů dalšího působení. Pro Čínu by byl jakýkoliv konflikt s ohledem na ekonomické a hospodářské plány velký problém. Čína potřebuje Rusko k omezování vlivu Spojených států,“ vysvětlil expert.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa