Čína se už pustila i do EU: Pokud na nás uvalíte další sankce, vypukne válka

Číně se nelíbí záměr Evropské unie uvalit sankce na několik čínských firem, které mají pomáhat Rusku ve válce na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: China News Service / Creative Commons / CC-BY
                   

Jestli sankce EU skutečně uvalí, měl by Brusel očekávat následné odvetné kroky, psal o tom web TN. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Západ tak zvyšuje riziko celosvětového konfliktu a další války. Agentura RIA Novosti cituje mluvčího čínského ministerstva zahraničí Wanga Wen-pina, který řekl, že by tím Brusel narušil „důvěru a spolupráci.“

Sankce neberou konce

Pokud jsou zprávy o sankcích pravdivé, pak může evropská strana vážně poškodit vztahy s Čínou a zhoršit rozdělení a konfrontaci ve světě,“ cituje RIA Novosti ministra Wanga. Na navrhovaném seznamu je celkem sedm čínských firem. Dvě jsou z pevninské Číny a pět z Hongkongu, píše web Financial Times. Nejméně jedna z těchto zemí už čelí sankcím také ve Spojených státech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Váhavý postoj Číny k válce na Ukrajině se začíná pozvolna upevňovat ve prospěch Ruska

Peking Evropskou unii varoval, „aby se nevydala špatnou cestou, jinak bude Čína nucená rozhodně a pevně chránit svá legitimní práva a zájmy,“ píše dále Financial Times. Firmy mají Rusku dodávat vybavení, které mu pomáhá ve výrobě zbraní a další vojenské techniky. Peking toto tvrzení důrazně odmítá. Evropská komise se k věci odmítla vyjádřit, dodává TN. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu EU přijala deset balíčků protiruských sankcí s cílem Moskvě válečné snahy ztížit, dodává web iDnes.

Je potřeba to brát s nadhledem, říká expert

To vyjádření čínského ministra zahraničních věcí je nutné brát s rezervou. Je potřeba počkat, co Evropská unie stanoví jako sankce vůči Číně a čínské ekonomice. V současné době není jasné, čeho by se tyto sankce měly týkat. V aktuální globální ekonomice je závislost na Číně tak velká, že tyto sankce budou mít určitá omezení a budou se vztahovat k určitým oblastem, které by neměly ohrozit ekonomický a politický chod v Evropě,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čína je prý do budoucna velkou hrozbou

Čína uvaluje formální sankce, když je v defenzivě. Například v reakci na obchodní válku bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo návštěvu vysokých amerických představitelů na Tchaj-wanu. Psal o tom web DW. Když Nancy Pelosiová navštívila v roce 2022 Tchaj-wan, čínská celní správa pozastavila dovoz více než 2 000 potravinářských výrobků z ostrova, dále také vývoz přírodního písku nezbytného pro Tchaj-wan, dodává web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články