Čína se už pustila i do EU: Pokud na nás uvalíte další sankce, vypukne válka

Číně se nelíbí záměr Evropské unie uvalit sankce na několik čínských firem, které mají pomáhat Rusku ve válce na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: China News Service / Creative Commons / CC-BY
                   

Jestli sankce EU skutečně uvalí, měl by Brusel očekávat následné odvetné kroky, psal o tom web TN. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Západ tak zvyšuje riziko celosvětového konfliktu a další války. Agentura RIA Novosti cituje mluvčího čínského ministerstva zahraničí Wanga Wen-pina, který řekl, že by tím Brusel narušil „důvěru a spolupráci.“

Sankce neberou konce

Pokud jsou zprávy o sankcích pravdivé, pak může evropská strana vážně poškodit vztahy s Čínou a zhoršit rozdělení a konfrontaci ve světě,“ cituje RIA Novosti ministra Wanga. Na navrhovaném seznamu je celkem sedm čínských firem. Dvě jsou z pevninské Číny a pět z Hongkongu, píše web Financial Times. Nejméně jedna z těchto zemí už čelí sankcím také ve Spojených státech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Váhavý postoj Číny k válce na Ukrajině se začíná pozvolna upevňovat ve prospěch Ruska

Peking Evropskou unii varoval, „aby se nevydala špatnou cestou, jinak bude Čína nucená rozhodně a pevně chránit svá legitimní práva a zájmy,“ píše dále Financial Times. Firmy mají Rusku dodávat vybavení, které mu pomáhá ve výrobě zbraní a další vojenské techniky. Peking toto tvrzení důrazně odmítá. Evropská komise se k věci odmítla vyjádřit, dodává TN. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu EU přijala deset balíčků protiruských sankcí s cílem Moskvě válečné snahy ztížit, dodává web iDnes.

Je potřeba to brát s nadhledem, říká expert

To vyjádření čínského ministra zahraničních věcí je nutné brát s rezervou. Je potřeba počkat, co Evropská unie stanoví jako sankce vůči Číně a čínské ekonomice. V současné době není jasné, čeho by se tyto sankce měly týkat. V aktuální globální ekonomice je závislost na Číně tak velká, že tyto sankce budou mít určitá omezení a budou se vztahovat k určitým oblastem, které by neměly ohrozit ekonomický a politický chod v Evropě,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čína je prý do budoucna velkou hrozbou

Čína uvaluje formální sankce, když je v defenzivě. Například v reakci na obchodní válku bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo návštěvu vysokých amerických představitelů na Tchaj-wanu. Psal o tom web DW. Když Nancy Pelosiová navštívila v roce 2022 Tchaj-wan, čínská celní správa pozastavila dovoz více než 2 000 potravinářských výrobků z ostrova, dále také vývoz přírodního písku nezbytného pro Tchaj-wan, dodává web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km