Lidstvu hrozí katastrofa nebývalých rozměrů. Čínská armáda je připravena rychle zaútočit

Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu oznámil, aby se armáda začala chystat na ostré válečné operace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hlava státu to řekla jen pár hodin poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva už podle jeho slov nevede konflikt jen s Kyjevem, ale s celým Západem, který chce Rusko úplně zničit, informuje o tom web TN. Čínské ministerstvo zahraničí také vyzvalo v reakci na Putinovo prohlášení všechny strany k dialogu, píše web iDnes.

Jedna z největších armád světa

Čínský prezident vystoupil s projevem krátce po vyhlášení částečné mobilizace v Rusku a nařídil armádě připravit se na opravdový boj, jak píše agentura TASS. „Je potřeba svědomitě shrnout a aplikovat úspěšné zkušenosti z reformního procesu, zvládnout novou situaci, porozumět požadavkům a zaměřit se na přípravu. Také je nutné mít odvahu zkoumat a inovovat,“ cituje TASS čínského prezidenta.

iZdroj fotografie: Kremlin.ru / Creative Commons / CC BY-SA
Si Ťin-pching

Si Ťin-pching uvedl, že Čína musí mít moderní armádu, která je v případě potřeby schopná odrazit jakéhokoliv nepřítele, píše agentura RIA Novosti. Nejdůležitější je podle něj bojová připravenost a schopnost vítězit. Co do počtu aktivních vojáků, jichž je přes dva miliony, je Čínská lidová osvobozenecká armáda největší na světě. Největší vojenskou silou ale zůstává Severoatlantická aliance s 3,3 miliony aktivních vojáků, uvádí web TN.

Čína se do války na Ukrajině vměšovat nebude

Čína ruskou agresi proti Ukrajině veřejně nepodporuje. S Moskvou ji navíc pojí úzké spojenectví, píše dále server TN. Protože jde Peking dlouhodobě cestou ekonomického upevňování své geopolitické pozice, je jeho zapojení do konfliktu velmi nepravděpodobné, píše TN. Čínské investice do armády v posledních letech rostou. Minulý rok se výdaje vyšplhaly na 293 miliard dolarů, uvádí server Novinky.

Armáda Číny
iZdroj fotografie: Depositphotos

Že by se Čína chtěla nějak aktivně vměšovat do války na Ukrajině se očekávat nedá,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou bezpečnost Zdeněk Petráš. „Každá armáda musí být připravena na válku. Je to otázka toho, jaká je aktuální mezinárodní situace a jak se každý prezident rozhodne,“ doplnil pro Události247 Petráš.

Je podle vás čínská válečná pohotovost rizikem pro světovou bezpečnost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů