Lídři Francie, Německa, Itálie a Rumunska včera v Kyjevě vyjádřili podporu Ukrajině, aby rychle získala postavení kandidáta na členství v Evropské unii.
Podle agentury Reuters francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že čtveřice evropských představitelů podpořila myšlenku udělit Ukrajině „okamžitý“ status kandidáta na členství v evropské sedmadvacítce. Premiéři a prezidenti členských zemí se na summitu v Bruselu sejdou příští týden ve čtvrtek a v pátek. Ukrajina je jedním z klíčových bodů programu vrcholné schůzky, informuje Český rozhlas.
Ukrajina musí splnit jasná kritéria, řekl Scholz
Do Kyjeva včera podle Českého rozhlas přijeli zvláštním vlakem z Polska francouzský prezident Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi. Účelem jejich cesty bylo vyjádřit solidaritu Ukrajině, která už čtvrtý měsíc čelí vojenské agresi Ruska. K trojici se na místě podle Českých novin připojil ještě rumunský prezident Klaus Iohannis, který přicestoval jiným vlakem.
Francouzský prezident Emmanuel Macron podle Reuters řekl, že Západ nebude tlačit na Ukrajinu, aby učinila ústupky při mírových jednáních s Ruskem. Vrcholní představitelé Francie a Německa také přislíbili Kyjevu další podporu, píší České noviny. Scholz podle Českého rozhlasu uvedl, že jeho vláda podporuje udělení oficiálního postavení kandidátské země pro Ukrajinu i Moldavsko. Připomněl však, že kandidáti musí k tomu, aby se skutečně stali členy unie, splnit jasná kritéria, píše Reuters.
Tento krok je zatím spíše symbolický
„Je to důležitý krok, je to něco, co by ještě před půl rokem bylo nepředstavitelné,“ řekl Událostem247 analytik Michal Lebduška. „Je to opravdu obrovský pokrok, který určitě bude Ukrajinu motivovat k dalším reformám a k nějaké větší transformaci země nad rámec toho, co tam probíhalo v roce 2014. Nicméně je to taky samozřejmě určitým způsobem spíše symbolické, neznamená to nějaké rychlé členství v Evropské unii,“ doplnil analytik.
„Proces přijímání do unie trvá dlouho, je to byrokratický proces. Je potřeba tam přijmout spoustu legislativy, různých reforem atd. Takže tady už záleží na tom, jak se s tím popere samotná Ukrajina. A samozřejmě nevíme, jak přesně dopadne to hlasování o přidělení kandidátského statusu. Myslím ale, že když to podpoří klíčové země, jako jsou Německo, Francie, Itálie a celá ta východní část EU, tak ta šance je poměrně velká,“ zakončil pro Události247 Lebduška.