Jak se Putin dostal k moci? Krev a atentáty byly na denním pořádku. Podle generála Šándora je ovšem nepáchal sám ruský prezident

Za řadou krvavých výbuchů v Rusku měla stát ruská tajná služba FSB. Tvrdí to kniha Rusko v plamenech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rusko v plamenech – tak je pojmenována kniha, jejíž spoluautor Tomáš Lemešani poskytl rozhovor CNN Prima News. Kniha přináší podle CNN Prima News svědectví bývalého agenta FSB Alexandra Litviněnka, který byl před 16 lety na příkaz Moskvy otráven. Autoři vyjadřují podezření, že za řadou krvavých výbuchů po celém Rusku r. 1999 stála ve skutečnosti tajná služba FSB, píše CNN Prima News. Atentáty si vyžádaly 300 obětí a za pachatele byli vesměs označeni čečenští teroristé.

Šándor: Nežijeme v perfektním ani bezpečném světě

„Víme, že Rusové dostali všechny čečenské vůdce, ať se skrývali, kde se skrývali,“ odpovídá Událostem247 generál Andor Šándor. „Ale toto všechno se nejspíš nedá připisovat Putinovi. Oficiálně víme, že Putina si vybral jako svého nástupce Jelcin. Samozřejmě s dohodou, že Jelcinova rodina bude beztrestná. Podobné věci nejsou ve světě autoritářských režimů neobvyklé. Ale že by Putin vraždil vlastníma rukama, to mi přijde přece jen trochu přitažené za vlasy,“ dodává expert pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Boris Jelcin

Generál Šándor Událostem247 dále vysvětlil, že aniž by chtěl organizace přímo srovnávat, některé tajné služby prokazatelně likvidují nepřátele státu. „Izraelský Mosad také zabíjí nepřátele státu Izrael z řad Palestinců, Íránců a dalších. CIA koneckonců, není to tak dávno, co zabila Ajmána Zavahrího z Afghánistánu. Organizace, které jsem jmenoval, samozřejmě takovéto operace provádějí. Svět, ve kterém žijeme, má daleko k tomu, aby byl perfektní a bezpečný. Záleží na úhlu pohledu, kdo je opravdu nepřítel a kdo např. bojovník za národní osvobození.“

Důkazů, že konflikt vyvolala FSB, je víc, než dost

Události247 oslovily také Pavla Havlíčka, analytika se zaměřením na východní Evropu, zejména Ukrajinu a Rusko. Ten považuje státem posvěcený teror v Putinově říši za jasnou, nezvratně prokázanou věc. „Vyplývá to třeba z Litviněnkovy výpovědi. O několik let později byl zavražděn ve Velké Británii, poté, co o citlivých informacích veřejně mluvil. Přičemž on sám byl dvojitým agentem, sloužil i Britům.“ Jako očividný důkaz dále uvádí případ, kdy byli ruští tajní agenti přistiženi při akci v obytném domě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Agenti

Je jasné, že ruské tajné služby dostaly za úkol ten konflikt vyvolat. Hodně se přitom spekuluje o roli čečenského generála Šamila Basajeva, když zaútočil na republiku sousedící s Čečnou. Vidím tady celou řadu důvodných podezření, že právě ruské tajné služby stály za zrodem putinského režimu. Osvědčenou formou je vždy vyvolat válku,“ řekl analytik pro Události247.

Havlíček dále připomíná, že sám Putin přešel do politiky z prostředí tajných služeb. „Právě na ně se spolehl při konstruování svého ,výtahu k moci’ a posílení image dosud neznámého politika. Tato taktika se sice do určité míry provalila, ale ve výsledku mu umožnila vyhrát prezidentské volby,“ uzavírá analytik pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články