Pár kilometrů od Česka řádí západonilská horečka. Podle Romana Prymuly se může nemoc časem objevit i v Česku

Virus šíří především komáři. Proti nemoci zatím není účinná léčba, ani očkování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nemocným je starší muž z Bratislavského kraje, píše Blesk. Jak dále píše Blesk, zatím není jasné, jestli se nakazil na Slovensku, nebo v jiné zemi. Tato smrtelná nemoc se v minulost vyskytla také v České republice. Nejtragičtější byl podle Blesku v tomto ohledu rok 2018, kdy na západonilskou horečku zemřela seniorka na jižní Moravě.

Pozor by měli dávat i turisté v Itálii nebo v Řecku

Jak řekl portálu Nový Čas Marek Eliáš z odboru komunikace Úřadu veřejného zdravotnictví SR, západonilskou horečkou se nakazil muž ve věku nad 60 let. Protože se v době nákazy pohyboval mezi Bratislavou a maďarskou obcí Rajka, hygienici zatím nedokážou určit, kde k ní došlo. Jak píše Blesk, k přenosu viru na člověka dochází při pobodání komáry, především rodu Culex, Aedes, Anopheles a Culiseta. Komáři z rodu Culex se vyskytují běžně i v České republice, informuje Blesk.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Komár

Západonilska horečka je akutní horečnaté onemocnění. Jeho původcem je virus z čeledi Flaviviridae. Poprvé byl u člověka zaznamenán v roce 1937 v Ugandě. Jak píše Nový čas, virus nejčastěji přenáší komáři. Identifikovaný však byl i jeho přenos při transplantaci orgánů, nebo po transfúzi krve. Přenos z člověka na člověka se podle Nového času nepotvrdil. Podle TN se západonilská horečka každý rok průběžně objevuje v západní, střední a jižní Evropě. Před onemocněním jsou varováni turisté, kteří jedou do Itálie nebo do Řecka, píše TN.

Virus může časem přijít i do České republiky

Klinickými příznaky onemocnění jsou náhlé vysoké teploty, bolesti hlavy, krku a pohybového aparátu, zvýšená únava, nechutenství nebo kožní vyrážka, připomíná TN. U závažnějších případů může dojít i k zánětu mozkových blan, týká se to především starších lidí. Podle expertů se však v převážné většině horečka projevuje jako chřipkové onemocnění, informuje TN. Přibližně 80 procent infekcí u člověka probíhá bez příznaků, píše CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bolest hlavy

V současnosti včak proti Západonilské horečce neexistuje žádná speciální léčba ani účinná vakcína. Prevencí tak je podle expertů zejména ochrana před poštípáním, píše dále TN. Lidé by měli používat repelent a nosit vhodný oděv. Podle epidemiologa Romana Prymuly nejlépe s dlouhými rukávy a nohavicemi. „Virus se teoreticky může časem vyskytnout i v České republice,“ řekl Událostem247 epidemiolog Roman Prymula. „Vidíme, že tak, jak narůstají teploty, tak je logické, že se může dostat i na naše území a vidíme, že už je prakticky na hranicích.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články