Putin určitě nechtěl, aby se podobná informace dostala ven – chce zaútočit na vlastní zemi

Vypadá to, že Rusko si připravuje vhodné podmínky pro další útok. Tentokrát by však mohl vypadat jinak než doposud.

i Zdroj fotografie: Premier.gov.ru / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské jednotky v noci na pondělí ostřelovaly tři obce v Dněpropetrovské oblasti. Podle místních úřadů se však ostřelování obešlo bez obětí, psal o tom web České noviny. Nejméně dva civilisty naopak zabily ruské útoky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, píší dále České noviny. Ukrajinské ministerstvo vnitra mezitím ruské síly obvinilo z toho, že jen tři procenta jejich útoků zasáhly vojenské cíle a zbytek podle něj mířil na civilní objekty, doplňují České noviny.

Cílem je podpora ruských občanů

Rusko chce ve válce s Ukrajinou chytit druhý dech, psal o tom web TN. Experti dle TN upozorňují, že Kreml by mohl zaútočit na své vlastní území a pod cizí vlajkou. Podle webu Amerického Institutu pro studium války Kreml chystá vyhovující podmínky pro útok pod falešnou vlajkou. Zaútočit by měl Kreml podle TN na Belgorodskou oblast v Rusku, která leží nedaleko hranic s Ukrajinou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
​Ruská propaganda totiž údajně rozvíjí hypotézu o „nevyhnutelném vpádu Ukrajinců“ do Belgorodské oblasti

Podle Institutu se Rusko snaží znovu získat podporu veřejnosti pro válku na Ukrajině, a proto do toho zapojilo také své propagandisty. Ruská propaganda totiž údajně rozvíjí hypotézu o „nevyhnutelném vpádu Ukrajinců“ do Belgorodské oblasti, píše TN. Aby Rusové riziko hrozby snížili, musí podle tamních propagandistů znovu dobýt Kupjansk v Charkovské oblasti. Podle analytiků tyto spekulace šíří zejména vojenští blogeři po internetu, pokračuje TN.

Jsou to nesmysly, říkají experti

Tvrzení Kremlu, že Ukrajina plánuje útok na Belgorodskou oblast, je však podle analytiků naprosto absurdní. Cílem takových pomluv je prý pouze vyděsit širokou veřejnost a přimět ji, aby válku na Ukrajině podpořila, píše TN. Ukrajina navíc nemá žádný strategický zájem na invazi do Ruska a zřejmě ani není schopna to udělat v takovém obrovském rozsahu, pokračuje TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zelenskyj varoval lidi na Ukrajině před dalšími ruskými raketovými útoky

Takovéto věci se ve válce prostě dělají,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Viděli jsme, že Němci zahájili válku na Polsko tím, že zaútočili na vlastní vysílačku a vzali to jako záminku k tomu, aby Polsko napadli. Nevím, jaká je podpora Rusů vůči válce. Neznám žádný věrohodný průzkum veřejného mínění. Osobně si však nemyslím, že by ta podpora nějak dramaticky klesla,“ doplnil Šándor pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články