Rusové přebytečný plyn neposílají do Evropy, radši ho spalují do ovzduší. Podle ekonoma Křečka jde o ekonomicky nepochopitelné chování

Gazprom od května spaluje plyn poblíž kompresorové stanice Portovaja a stejnojmenného terminálu LNG. Svědci viděli plameny až z Finska.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na rusko-finské hranici poblíž kompresorové stanice Portovaja, kde jsou instalovány turbíny plynovodu Nord Stream 1, hoří už měsíc a půl obří plamen. Informuje o tom The Moscow Times. Obří plamen se objevil 17. června, tedy tři dny poté, co byl průtok potrubím Nord Stream 1 snížen o 40 procent a pak ještě o další třetinu, píše o tom finský server Yle s odvoláním na svědky a údaje NASA.

Plynovod má teď jen jednu turbínu

Gazprom tehdy zastavil dodávky plynu do některých evropských zemí a vyhlásil zásah vyšší moci pro své zbývající zákazníky v Evropské unii, píše Echo24. Jak informuje Echo24, aktuálně posílá Nord Streamem do Evropy pouze 20 procent kapacity. Plamen hořícího plynu je u Finského zálivu vidět každý den. Vývoz Gazpromu se v červenci propadl o 58 procent a těžba plynu o třetinu. Prezident Vladimir Putin firmě nařídil, aby Evropu nechal „hladovět“, dokud nebudou zrušeny sankce, dodává Echo24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynové potrubí

Nord Stream 1 teď funguje pouze s jednou turbínou místo původních šesti. Podle Echo24 společnost Gazprom také zopakovala, že západní sankce zabraňují v návratu jedné z turbín do Ruska. Tato turbína, která byla kvůli servisu v Kanadě, je aktuálně v Německu. Podle Gazpromu je teď potřeba opravit ještě některé další turbíny. Potížemi s turbínami vysvětluje omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 do EU.

Rusko se chová destruktivně

Rusko v poslední době dělá naschvály,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Nejen že vede válku proti Ukrajině, ale vede také ekonomickou válku proti Evropské unii. To se odráží především v tom, jaké komplikace provádí v dodávkách energetických komodit, ale také jak brání vývozu zemědělských komodit z Ukrajiny tak, aby narůstalo napětí ve světě. Bohužel tato ekonomická válka vede k nárůstu cen v Evropě, a to pak způsobuje inflační tlaky a zhoršuje situaci českých domácností,“ dodal Křeček Událostem247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hořící plyn

Dokud budeme závislí na ruských energiích, tato situace se podle ekonoma moc zlepšovat nebude. „Proto bychom měli usilovat o energetickou suverenitu tak, aby nás Rusko už nadále nemohlo vydírat. Vidíme, že samo Rusko se chová ekonomicky nepochopitelným způsobem, kdy raději plyn pálí, než aby ho prodávalo do Evropy. To je destruktivní nejen pro Evropskou unii, ale i pro Rusko samotné,“ dokončil Křeček pro Události247.

Co si o celé situaci myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články