Americké zpravodajské služby uvedly, že ruské ministerstvo obrany nakupuje miliony raket a dělostřeleckých granátů.
Podle amerického představitele, který si přál zůstat v anonymitě, naznačuje obrat Ruska směrem k Severní Koreji, že „ruská armáda nadále trpí vážným nedostatkem dodávek zbraní, částečně v důsledku kontroly vývozu a sankcí“, jako první o tom informoval list The New York Times. Americké zdroje o přesném vybavení, načasování nebo objemu zásilky podrobnosti neuvedly, píše CNN Prima News.
Drony jsou poruchové
Podle amerických zpravodajců by se Rusko mohlo už brzy pokusit obstarat si další severokorejské vojenské vybavení, uvádí The New York Times. Zprávy o nákupech v KLDR přišly poté, co vláda amerického prezidenta Bidena potvrdila, že ruská armáda převzala dodávku íránských bezpilotních letounů určených pro nasazení na ukrajinském bojišti. Bílý dům před několika dny oznámil, že první dodané íránské drony jsou poruchové, píše list The New York Times.
Moskva je přitom chtěla nakoupit ve velkém, připomíná CNN Prima News. Severní Korea se snaží upevnit si vztahy s Ruskem a kritizuje USA a Západ za „hegemonistickou politiku“, kterou omlouvá ruskou invazi na Ukrajině. Pchjongjang chce vyslat stavební dělníky, kteří by Rusku pomohli s obnovou okupovaných území na východě Ukrajiny, píše The New Times. Agentura AP upozornila, že KLDR se v červenci stala kromě Ruska a Sýrie jedinou zemí, která uznala nezávislost separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky.
Odtajnění tajných meteriálů
„Těžko se to komentuje,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Jediné, co by mohlo nasvědčovat tomu, že je to pravda, je určitá podobná výzbroj mezi Severní Koreou a Ruskou federací. Nevím, jestli má KLDR dělostřelecké houfnice, ale nejspíš ano. Pokud kupovali drony z Íránu, což také nevím, do jaké míry je to stoprocentní informace, tak proč by nenakoupili v Severní Koreji,“ vysvětlil expert.
Bílý dům začal odtajňovat zprávy zpravodajských služeb o vojenských plánech Moskvy už před ruskou invazí na Ukrajinu, píší Seznam zprávy. Tyto materiály později začal zveřejňovat, nejprve soukromě spojencům, poté i široké veřejnosti. Po určité pauze Američané odtajňování obnovili, údajně proto, aby upozornili na problémy ruské armády, informují Seznam Zprávy. Putiův vliv neoslabily ani sankce proti jednotlivým ruským oligarchům, pokračují Seznam zprávy.