Rusko přišlo o pořadatelství Mistrovství světa v ledním hokeji pro příští rok. Pro Rusko se však nejedná o jediný důsledek invaze na Ukrajinu.
Jak napsala ČTK, ještě nedávno Rusko doufalo, že by i přes invazi na Ukrajinu mohlo příští rok pořádat hokejový šampionát. O hostování ale přišlo. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) mnohými státy očekávaný a žádaný krok učinila, a to podle ČTK se značným předstihem. Ruské federaci byla organizace mistrovství světa, po zasedání rady v Curychu odebrána s tím, že náhradního pořadatele oznámí během nadcházejícího MS ve Finsku, píše dále ČTK.
Odejmutí práva pořádat mistrovství
V reakci na invazi na Ukrajinu IIHF už v únoru vyloučila Rusko z letošního světového šampionátu, píše ČTK. Stejně dopadlo i Bělorusko, které se na vojenském útoku podílí. Hokejová federace pozastavila účast reprezentačních týmů i klubů z obou států na všech akcích, a to až do odvolání. Rusko navíc přišlo o pořadatelství juniorského MS, které se mělo na přelomu roku konat v Novosibirsku a Omsku, uvádí dále ČTK.
The IIHF Council has decided to withdraw the hosting rights of the 2023 #IIHFWorlds from Russia.
— IIHF (@IIHFHockey) April 26, 2022
More: https://t.co/WZiyUIsmOM pic.twitter.com/XHvwQfNqTr
„Z obavy o bezpečnost všech zúčastněných hráčů, funkcionářů, médií a fanoušků se Rada IIHF na svém zasedání v Curychu rozhodla odejmout práva na pořádání mistrovství světa v ledním hokeji 2023 Rusku,“ citoval Sport oficiální web IIHF. Federace měla o odebrání pořadatelství MS 2023 Rusku původně jednat právě až na letošním mistrovství ve finském Tampere, funkcionáři však svá rozhodnutí uspíšili, aby měl nový hostitel více času na přípravu, píše ČTK.
Další důsledky ruské agrese
Celkových důsledků invaze na Ukrajinu pro Rusko bylo hned několik. Jedním z nich bylo například vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva, o kterém informovala Česká televize. „Státy tím daly jasně najevo, jak pohlíží na dění na Ukrajině. Ruská strana jednoznačně porušuje vše, za čím Rada OSN pro lidská práva stojí. Vyloučení z ostatních orgánů OSN ovšem není možné, kvůli chartě Organizace spojených národů, protože to jak Rusko, tak i Čína můžou vetovat,“ uvedl pro Události247 Vladimír Balaš, expert na mezinárodní právo.
Valné shromáždění OSN včera hlasováním 2/3 většinou hlasujících členských států rozhodlo o pozastavení členství Ruska v nejdůležitějším orgánu OSN pro ochranu lidských práv. Rada lidských práv se řídí zásadami z rezoluce VS z 3. dubna 2006 ➡️ https://t.co/LDlzThGl41 ⬇️@UN_HRC pic.twitter.com/BP2RE3SFrX
— OSN Česká republika (@OSNPraha) April 8, 2022
Rusko podle webu Ekolist kvůli válce dále ztratilo certifikaci FSC pro obchod se dřevem a materiály na jeho bázi. Blesk zase připomíná, že z Ruska odešly desítky světových společností jako Coca-Cola, IKEA, Microsoft nebo McDonald´s. Server iRozhlas informoval o tom, že samotné Rusko vystupuje z dalšího uskupení, kterým je Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO).