Spojenci Ruska si sedli a otevřeně promluvili o válce. Jejich rozhovor Putina zaskočil

O přes rok trvající válce na Ukrajině spolu jednaly hlavy Běloruska a Číny. Jejich aktivity a výzvy k mírovým rozhovorům ale mohou být jen zastíracím manévrem.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Rozpoutání válečného konfliktu na Ukrajině uvrhlo Rusko do izolace, píše Reuters. Západní svět se postavil jednoznačně na stranu napadené země a nejbližší spojenci, kteří ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi zbyli, se téměř dají spočítat na prstech jedné ruky. Ale i oni začínají dávat najevo, že jim dochází trpělivost. Během ostře sledované návštěvy běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v Pekingu, kde se sešel s čínským protějškem Si Ťin-pchingem zaznělo, že obě země si přejí, aby válčení ustalo, uvádí Reuters.

Pekingský mírový plán není reálný

Čína minulý týden představila svůj dvanáctibodový mírový plán. Podle některých analytiků je ale nerealistický. „To není plán. Čína se snaží především představit jako země, která usiluje o mír. Která se nesnaží angažovat ani na jedné ze dvou stran tohoto konfliktu. Chtěla také ukázat vstřícné gesto západním lídrům. Nikdo ale nemůže tento plán považovat za proveditelný a realistický,“ cituje iRozhlas Davida Stulíka, který je analytikem bezpečnostního centra Evropské hodnoty.

Pekingský plán vyzývá k respektování suverenity všech zemí, obnovení mírových rozhovorů, či ukončení jednostranných sankcí, píše Reuters. Podle serveru TN k němu obě válčící strany mají výhrady. Na schůzce se svým čínským protějškem dokument podpořil Lukašenko. Bělorusko vede aktivní kampaň s mírovými návrhy a plně podporuje vaši iniciativu pro mezinárodní bezpečnost,“ řekl podle BBC Lukašenko čínskému prezidentovi. Oba lídři vyjádřili hluboké znepokojení nad konfliktem a extrémní zájem na co nejrychlejším nastolení míru na Ukrajině.

Putin spoléhá na Bělorusko a Čínu

Volání po ukončení války, kterou rozpoutalo Rusko, ze strany zemí nakloněných Putinovi, je zajímavý. Bělorusko je v konfliktu na Ukrajině důležitý hráč. Je nejbližším spojencem Moskvy a do bojů sice nevyslalo své vojáky, ale poskytlo k útoku proti sousední zemi své území a letiště ruské armádě. Do války je podle Lukašenka připravené se po boku Rusů zapojit, pokud bude napadeno jeho území, píše deník Blesk. Dalším mužem, na kterého ruská hlava státu spoléhá je čínský prezident Si Ťin-pching.  

iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Putin začíná být čím dál více závislý na Si Ťin-pchingovi

To, že oba prezidenti zemí nakloněných Rusku vyzývají k mírovým rozhovorům, může také být jen zástěrka, aby se zpomalil tok zbraní ze Západu na Ukrajinu. Přestože se k válce Čína staví neutrálně, podle ČT nedávno američtí představitelé opakovaně varovali, že Peking zamýšlí poskytnout Rusku vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice. Od toho se Čína distancovala s tím, že naopak usiluje o brzké ukončení konfliktu na Ukrajině prostřednictvím svého mírového plánu.

Co si myslíte o výzvě běloruského a čínského prezidenta?

Zdroj: TN.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články