V pondělí podepsal ukrajinský prezident žádost o přijetí Ukrajiny do Evropské unie. Řada státníků z celé Evropy s tímto krokem souhlasí.
Žádost o přijetí Ukrajiny do Evropské unie je podle zjištění České televize již na cestě do Bruselu. Zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Andrij Sybiha to v pondělí uvedl na svém facebookovém účtu s tím, že ji podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten již dříve během svého projevu sdělil, že země žádá o okamžité členství podle nové speciální procedury. Prezidenti osmi členských států EU, včetně českého prezidenta Zemana poté vyzvali unijní země, aby umožnily okamžitě udělit Ukrajině status kandidáta EU.
Fiala: Stojíme za Ukrajinou
„Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal historický dokument, přihlášku Ukrajiny do Evropské unie,“ napsal na sociální síti Facebook Sybiha spolu s fotografiemi z této události. „Dokumenty jsou na cestě do Bruselu,“ doplnil zástupce. V příspěvku také zmínil, že žádost podepsal i premiér Denys Šmyhal a předseda ukrajinské Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk.
„Obracíme se na Evropskou unii kvůli bezodkladnému připojení Ukrajiny podle nové speciální procedury,“ citovaly Novinky ukrajinského prezidenta. Ten dodal, že Ukrajina je vděčná partnerům za to, že solidárně stojí po jejím boku. „Ale naším cílem je být spolu se všemi Evropany, a hlavně být rovnoprávní,“ dodal Zelenskyj.
„Jsem sice příznivcem standardních procedur, ale my nyní nejsme ve standardní situaci,“ říká český premiér Petr Fiala (ODS). „Musíme v tuto chvíli dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v Evropském společenství demokratických zemí,“ zdůraznil premiér. Podle něj je cesta do EU nesmírně dlouhá a složitá. „Tady a teď jde o to, abychom v této nestandardní situaci dali jasně najevo, že stojíme za Ukrajinou. Že jsou nám ti lidé blízcí a chceme pro ně něco udělat,“ zakončil Fiala.
Proces přijetí může trvat roky
Politolog Jan Kubáček zhodnotil vyjádření Petra Fialy. „Samozřejmě je to důležitý vzkaz, protože jsme středně významnou zemí v unijních zemích. Tam je naprosto klíčové, jak se k tomu postaví ostatní státy. Aby ta iniciativa byla úspěšná, musely by být souhlasně pro především státy západní Evropy jako Španělsko, Itálie a Francie. Je také potřeba říci, že se tady bavíme o naprosto neobvyklé proceduře, se kterou nemá zatím nikdo zkušenosti. Proces přijetí do EU může trvat i několik let,“ řekl pro Události247.
ČR i Litva prosazují velmi tvrdý přístup k ruské agresi a jsou tahouny pomoci Ukrajině. Obě země totiž bohužel ví, co znamená příjezd sovětských tanků.
S předsedkyní litevského parlamentu @VCmilyte jsme se shodly na podpoře členství Ukrajiny v EU.🇨🇿🇪🇺🇺🇦 pic.twitter.com/2WdaQBgqCE— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) February 28, 2022
Během pondělního večera se k tématu vyjádřili také prezidenti Bulharska, Česka, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Slovenska a Slovinska. Ti vyzvali unijní země, aby umožnily okamžitě udělit Ukrajině status kandidáta EU. Za Ukrajinu se postavila také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).
Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové patří Ukrajina do Evropské unie. Ta si přeje, aby se časem stala její součástí. O vstupu nových zemí však rozhodují členské státy, které nemusí souhlasit s názory Evropské komise. „Skutečně časem, patří k nám. Jsou jedněmi z nás a my je chceme mezi námi,“ dodala.