Tereza vězněná za pašování drog v Pákistánu stále není volná. Psycholog popsal, co se jí po návratu domů může stát

Po mnoha letech přišel zásadní zlom v kauze obviněné Česky v Pákistánu. Psycholog a psychoterapeut přirovnal její situaci a stav k těm, kteří přežili koncentrační tábor.

i Zdroj fotografie: S vědomím Terezy Hlůškové / Facebook
                   

Už čtyři roky je Tereza Hlůšková (25) vězněná v pákistánském vězení, které psycholog Daniel Štrobl přirovnal ke koncentračnímu táboru. Žena byla zadržena v roce 2018 na letišti v Láhauru. Následně byla stíhaná pro podezření z pokusu pašování téměř 9 kilogramů heroinu. Na začátku listopadu byla zproštěna obvinění, ale v Česku stále není.

Návrat se zpozdí

Tereza od začátku tvrdila, že je nevinná a drogy ji někdo do kufru podstrčil. Po jejím zadržení čekala za mřížemi čtrnáct měsíců na první verdikt, proti kterému se odvolala. Projednání se táhlo další rok a půl. V pondělí 1. 11. soud přijal argumenty právníka a uznal její odvolání. Mluvčí ministerstva zahraničí pro iDnes uvedla, že Tereza čeká na písemný rozsudek, občanku a osobní věci.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

galerie ze života Terezy

Zveřejnil(a) Tereza Hlůšková dne Čtvrtek 11. ledna 2018

Přesný termín propuštění není jasný, podle prvních informací měla být žena zpět v Česku na konci tohoto týdne. Návrat se však pravděpodobně zpozdí. Psycholog Daniel Štrobl pro Blesk popsal, že žena může být společensky frustrovaná a deprivovaná. Ve stresovém prostředí je prý důležité si zachovat naději na přežití. „Má to ale háček, každé odložení konce trápení má na člověka devastující účinek,“ uvedl psycholog.

Únava, zmatenost a hledání identity

Po návratu podle Štrobla čeká Terezu náročné období. Podle řady studií má návrat po několika letech z extrémně stresového prostředí několik fází. Nejprve je euforie spojená s pocitem, že se mi to jen zdá, že to vůbec není pravda. Lze předpokládat, že po návratu neuvidíme ženu skákající nadšením,“ popsal psycholog. Následovat prý může nesmírná únava, zmatenost a neporozumění, co se kolem děje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Deprimovaná žena

Návrat do reality může trvat dlouho. „Návrat po dlouhé izolaci v cizí zemi, navíc kulturně velmi odlišné, bude pro Terezu znamenat neskutečně pernou cestu. Vrátit se do společnosti, kterou opustila, bude náročný úkol,“ uvedl Štrobl. Připodobňuje situaci s lidmi, kteří přežili koncentrační tábor. „Každé odkládání je devastující. Je dohledatelné, že zemřelo těsně před osvobozením mnoho lidí, kteří mohli být v podobném stavu jako Tereza,“ dodal psycholog.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články