První případ pacienta, který onemocněl zároveň covidem-19 a chřipkou byl evidován před pár dny v Izraeli. V pondělí pak byla potvrzena „flurona“ i v rámci Evropy.
„Flurona“ neboli chřipcovid je označení onemocnění při kombinaci dvou infekcí. Skládá se z anglických slov „flu“, což je v překladu chřipka a „corona“. Test jak na koronavirus, tak na chřipku vyšel pozitivně v pondělí pacientovi v Chorvatsku. Jednalo se tak o prvního nemocného s „fluronou“ v rámci Evropy. Server TN informuje, že chorvatská lékařka Jasmina Vraneš potvrdila u dotyčného detekování obou virů.
Chřipcovid má zatím mírný průběh
Podle ní jde o známou informaci, že je možné se nakazit více patogeny v jednom čase. V pondělí byl posléze zaznamenán případ chřipcovidu také ve Španělsku. Úplně první nakaženou oba viry zároveň ale byla na konci loňského roku těhotná žena z Izraele. Odborníci ji kvůli tomu monitorovali, protože se obávali, že dvojitá nákaza může vyvolat horší průběh onemocnění.
Mladá žena ale měla jen mírné příznaky, přestože nebyla očkovaná ani proti jednomu z těchto patogenů. Izraelský ministr zdravotnictví předpokládá, že podobných případů může být v zemi více. Jen se je zatím nepodařilo zachytit. Odborníci navíc varují, že počet pacientů s „fluronou“ může růst velmi rychle. Jak informuje server CNN Prima News v Česku dosud nebyl zaznamenán žádný případ souběhu onemocnění covid-19 a chřipky.
V Česku chřipka skoro vymýcena
V tuzemsku naopak díky lockdownům a zavedení povinnosti nošení roušek se v roce 2020 chřipka v podstatě neobjevila, v loňském roce pak byly její případy výrazně omezeny. Navíc proti chřipce je možné se také nechat naočkovat. Vakcína je dostupná už pro děti od šesti měsíců věku.
Mladší dítě pak může ochránit matka, která si nechat aplikovat vakcínu během těhotenství, čímž předá potomkovi protilátky. Česká vakcinologická společnost doporučuje očkování proti chřipce hlavně dětem, u kterých hrozí těžký průběh. Jedná se o ty s chronickým onemocněním. Pro ostatní malé pacienty by neměla být chřipka výrazněji nebezpečná.