Vláda nedávno zavedla pětidenní a pracovní karanténu. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) to však nedoporučuje.
Nová vláda, nová pravidla. Nyní konkrétně pravidla karantény. Ta, která platí od včera, mají účinnost jen do pondělí. Od 17. ledna nastoupí nové podmínky. Změny popisují hlavně nastupování do izolace u očkovaných. Zkrácena doba izolace však zůstane. Vším ale zamíchá nový pojem „pracovní karanténa“.
Nová vládní opatření
Kolem pravidel karantény jsou teď zmatky. Vláda krátce po sobě zavedla dvě opatření. Dosud byla pravidla dvojznačná. Jednak neočkovaní a ti vyléčení nebo očkovaní, kteří měli s nakaženým rizikový kontakt, tedy hlavně lidé z jedné domácnosti. Pro tyto jedince platila karanténa na 14 dní, která však mohla skončit už po sedmi dnech v případě, že jim vyšel negativní PCR test provedený mezi 5. až 7. dnem od kontaktu s nakaženým.
Nákaza omikronem je rychlá, jeho infekčnost je naopak kratší.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) January 5, 2022
Co s tím?
👉 Po konzultaci s odborníky jsme od úterý 11. ledna přistoupili ke zkrácení karantény i izolace na 5 celých dní.
👉 Od 17. 1. navíc začíná plošné testování zaměstnanců prostřednictvím antigenních testů. pic.twitter.com/FgPZerEg7u
Za druhé se jednalo o lidi s vakcínou nebo s imunitou získanou díky prodělání covidu. Pokud tito jedinci rizikový kontakt neměli, do karantény nemuseli vůbec. Nově by však měli platit stejná pravidla pro všechny. Karanténa by se s příchodem nových opatření, měla zkrátit na pět dní, konkrétně od pondělí 17. ledna, uvedl Blesk.
Pět dní nestačí
Viroložka Ruth Tachezy to ale vidí jinak: „Varianta omikron mění situaci. Tady už se nejedná jen o hrozbu zahlcení nemocnic, ale o rozvrácení infrastruktury společnosti, byť krátkodobé,“ cituje iROZHLAS viroložku. Ta sice souhlasí se zkrácením karantény pro lidi, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým, ovšem při striktním dodržováním ochrany dýchacích cest
„Bezpříznakoví lidé by za určitých podmínek mohli pracovat. Například zdravotníci pečující o covidové pacienty, protože ty už neohrozí. V žádném případě ale nemohou pracovat s jinými pacienty,“ zdůrazňuje Tachezy s tím, že by bylo potřeba vyřešit, jak se nakažení bezpečně dostanou do práce.
U varianty omikron podle nových dat virové množení vrcholí mezi třetím a šestým dnem. Ovšem i týden po projevení symptomů, může být stále poměrně vysoké. Pětidenní karanténa je tak zřejmě nedostatečná. Navíc by prý měla být zakončena negativním testem, jak doporučuje i MeSES.