Blíží se konec koronavirové pandemie? Imunoložka Říhová má jasno

Díky menší nebezpečnoti varianty omikron může podle imunoložky Blanky Říhové už brzy nastat konec pandemie covidu-19.

i Zdroj fotografie: Akademie věd České republiky / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Do varianty omikron vkládá naději řada expetů. Může za to jeho vysoká nakažlivost a zároveň mírná nebezpečnost. S tím souhlasí i imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. „Je na něm sympatické, že je vlídný. Většina lidí nemusí do nemocnice, napadá jen horní cesty dýchací,“ uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Podle Říhové je přesto důležité se nadále chránit, protože i omikron může vyvolat těžký průběh. A to v případě, že se potká s další infekcí.

Existuje už vakcína na omikron?

Navíc je třeba obezřetnost před dalšími mutacemi, které mohu být nebezpečnější. Přesto však díky omikronu imunoložka vnímá, že se pandemie blíží ke svému konci. Očekává to letos na jaře. Urychlit konec covidu-19 může podle Říhové také účinnější vakcína. „Myslím, že farmaceutické společnosti už mají vakcínu proti omikronu, ale není zobchodovatelná,“ řekla. Ve svých 79 letech je bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu proti covidu-19 očkovaná, protože vakcínu považuje za způsob, jak se vrátit k normálnímu životu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Zároveň už ale nesouhlasí s tím, aby bylo očkování povinné. „Někteří se očkování bojí a já to respektuju. Tlaky jsou k ničemu, spíš se lidé rozzlobí,“ vysvětlila změnu svého postoje. Díky očkování Říhová nemá z koronavirového onemocnění podle svých slov obavy. Také si udržuje dobrou imunitu prostřednictvím ranní jízdy na rotopedu. I během pandemických měsíců navíc stále chodí do práce mezi lidi. „Jsem tam ráda, dělám si tím radost,“ popsala imunoložka. Podle ní se tak s virem nejspíše někde potkala, ale vakcína ji ochránila.

Nové rekordy v počtu pozitivních testů

V Česku aktuálně probíhá omikronová vlna. Za úterý padl rekord v počtu denních nových nákaz. Laboratoře potvrdily 28 469 pozitivních testů, což je nejvíce za celou dobu pandemie. Dalších 3700 bylo podezření na reinfekce. Jak upozorňuje server iRozhlas, dosavadní rekord byl zaznamenán loni 25. listopadu, kdy bylo potvrzeno 27 937 nových případů. Za růstem pozitivních testů může právě nakažlivější varianta omikron.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Antigenní testování

Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky může být v Česku na konci ledna zaznamenáno až 50 tisíc nakažených za den. Ve skutečnosti to může být daleko více, ale kvůli limitující kapacitě testů to nebude odhaleno. Dobrou zprávou zůstává, že nadále klesá počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích. V úterý bylo hospitalizováno 1635 lidí v souvislosti s koronavirem, z toho 252 bylo v těžkém stavu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články