Podle Adriany Čipižákové z Thomayerovy nemocnice v Praze, dostávali zdravotníci za službu na covidovém oddělení příplatky 300 až 500 korun za hodinu.
Vysoké příplatky za práci na takzvaných covidáriích, měly vést zdravotníky ke stanovení diagnózy onemocnění covid-19 i u pacientů s lehkými příznaky nemoci. Zdravotní sestra to tvrdí ve videu, které se šíří na sociální síti Facebook. „Jakýkoliv pacient přišel k nám na akutní ambulanci a jenom trochu zakašlal, tak se mu psala diagnóza suspektního covidu,“ cituje Adrianu Čipižákovou server Echo24.
Nemocnice se od prohlášení distancuje
Zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze dále ve virálním videu popisuje, že většina zdravotníků původně nechtěla chodit ke covidovým pacientům. „Ve chvíli, kdy kolegové zjistili, že je za to příplatek 300 až 500 korun na hodinu, tak se o to místo rvali. Všichni chtěli mít pozitivní pacienty,“ tvrdí Čipižáková. Sama Thomayerova nemocnice v Praze se odmítá vyjadřovat. „Nejedná se však o oficiální a ověřené informace a naše nemocnice se od těchto prohlášení rezolutně distancuje,“ vysvětlil mluvčí zdravotnického zařízení Petr Sulek.
Podle něj zdravotní sestra ani neměla povolení od ostatních kolegů, aby prezentovala jejich názory. Video zdravotní sestry nezůstalo bez odezvy ani na sociální síti Twitter. Ve svém příspěvku se vyjádřil bývalý kandidát na ministra zdravotnictví za Piráty Ondřej Dostál. „Aktuální doba k takovému jednání motivuje; vysvětlovalo by to některá čísla; šlo by o trestný čin podvodu,“ napsal na Twitteru. Podle něj mohou celou záležitost prošetřit revizní lékaři zdravotní pojišťovny.
Čipižáková a petice proti očkování
Jak píše server CNN Prima NEWS autorka videa Adriana Čipižáková je zároveň organizátorkou petice zdravotních sester, které odmítají povinné očkování proti covidu-19. „Vzhledem tomu, že nejsem ochotná se testovat, protože jsem nepředložila, zda jsem či nejsem očkována, mi přešel vytýkací dopis, že musím nastoupit na neplacené volno. Samozřejmě se mi to nelíbí, chtěla bych pracovat,“ prohlásila zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice.
Vakcínu navíc považuje Čipižáková i s některými dalšími signatářkami petice za neprověřenou. Podle šéfky České asociace sester Martiny Šochmanové bylo v Česku bez aplikované vakcíny proti covidu-19 ke konci loňského roku 18 procent personálu. Šlo tak o zhruba 10 až 15 tisíc sester. Deklarace sester k nátlaku na očkování má ke středečnímu ránu přes 20 tisíc podpisů.