Zdravotníci proti povinnému očkování: Žádají ministra zdravotnictví, aby zrušil vyhlášku o povinné vakcinaci

Podle někteých zdravotníků a lékařů si už teď některá pracoviště kvůli vyhlášce o povinném očkování zavádějí vlastní opatření.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vyhláška, kterou vydal bývalý šéf zdravotnicví Adam Vojtěch (ANO), nařizuje očkování proti covidu-19 lidem nad 60 let a vybraným profesním skupinám. Jedná se například o zaměstnance zdravotnických zařízení a studenty zdravotnických oborů, pracovníky v sociálních službách, hasiče, vojáky, policisty, městské strážníky a také celníky. Skupina českých zdravotníků a lékařů považuje takový postup „za bezprecedentní selhání medicíny, práva a morálky“. Apelují proto na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby nařízení zrušil.

Povinné očkování není v souladu se zákonem

Jak informuje server Echo24 zdravotníci argumentují například tím, že vakcína zaručeně nechrání před přenosem infekce ani rozvojem onemocnění. Kolektivní imunita tak podle nich nebude vytvořena ani při stoprocentní proočkovanosti. Jako další fakt iniciativa zdravotníků uvádí, že velká část lidí už onemocnění covid-19 prodělala a určitou ochranu před nemocí tak má. „Očkování stávajícím typem vakcín nechrání ani očkovaného ani jeho okolí před onemocněním,“ stojí ve výzvě adresované šéfovi resortu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti covidu-19

Zdravotníci také upozorňují, že vyhláška není v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví. Podle nich totiž nejsou splněny podmínky pro nařízení povinného očkování. „Vyhláška může dle zákona o ochraně veřejného zdraví ukládat povinnost zaměstnanci či obecně občanovi podrobit se povinnému očkování pouze v případě, že tím dojde k zamezení šíření nakažlivé choroby,“ tvrdí iniciativa. K otevřenému dopisu pro Válka se připojil například také infektolog Jiří Beran nebo anesteziolog Emil Berta.

Válek rozhodne až v únoru

Zdravotníci a lékaři žádají zrušení vyhlášky nejpozději do 10. ledna příštího roku, a to s ohledem na rostoucí nátlak na očkování. Ministr zdravotnictví už dříve uvedl, že hodlá část vyhlášky o povinném očkování zrušit. Nařízení by se nemělo týkat osob starších 60 let. Novelu vyhlášky chce Válek předložit do poloviny února. Tento termín ospravedlňuje nekomplexními informaci k variantě omikron.

iZdroj fotografie: TOP09
Vlastimil Válek

Iniciativa v té souvislosti připomíná, že část ze zdravotníků dala ve volbách hlas koalici Spolu kvůli změně oproti vládnutí Andreje Babiše (ANO). „Doufáme, že naši důvěru nezklamete. Selhání předchozí vlády lze napravit dobrými kroky, povinné očkování však mezi ně jistě nepatří,“ uvádí výzva. Zdravotníci vyzvali Válka k setkání, na kterém jsou připraveni přednést své návrhy řešení situace. Podle serveru iRozhlas s vyhláškou nesouhlasí ani část senátorů, která hodlá kvůli tomu podat ústavní stížnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články