Expremiéra Babiše vytočila vláda Petra Fialy: Zkritizoval pandemický zákon i konec aplikace Tečka

Babiš se ve čtvrtek ostře vymezil proti vládě Petra Fialy. Kromě sporného pandemického zákona ho rozčílilo, že příští týden končí povinnost prokazovat bezinfekčnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci řekl, že novela pandemického zákona, kterou ve čtvrtek Sněmovna schválila, nemá naprosto žádnou logiku. Myslí si, že nejsou zřejmé některé kompetence. Překvapilo ho také, že vláda zrušila povinnost prokazovat se covidovými certifikáty. Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden oznámil, že přestane tato povinnost přestane platit od 9. února.

Fialova vláda dělá to, za co jsme byli kritizováni

Babiš připomněl, že jeho vláda byla v minulosti terčem kritiky kvůli tomu, že má během covidové pandemie velké kompetence. Teď si je však Fialova vláda schválila také: „Jaký je výsledek pandemického zákona? Není jasné, kdo bude posílat vojáky do nemocnic. Není jasné, kdo by povolával studenty. Jediný výsledek je, že ministr zdravotnictví může omezovat podnikatele a školy,“ vyjmenoval všechny mínusy.

iZdroj fotografie: TOP 09
Koalice SPOLU

Smysl nevidí ani v tom, proč vláda chtěla zákon přijmout, když zároveň říká, že epidemie končí. Za nesmysl považuje i konec povinnosti prokazovat se covidovým certifikátem například v restauracích. Pro CNN Prima NEWS k tomu Babiš řekl: „Budeme rádi, když se nic nestane. Nedej bože, kdyby přišla nová mutace. My jsme se řídili podle expertů, teď je jiná situace. Držme si palce, aby to vyšlo nám všem.“

ANO zvažuje, že se obrátí na soud

Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) upozornil, že Sněmovna jednala o pandemickém zákonu 35 hodin i přesto, že vláda tvrdila, jak je potřeba ho přijmout. „A na druhou stranu potom zruší Tečku. Nedává to logiku. Zvažujeme, že se obrátíme na Ústavní soud,“ uvedl. Poslanci mimo jiné také podstatně snížili horní hranici pokut, které mohou úřady za porušení mimořádných opatření ukládat. 

iZdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna

Maximální výše jsou v současnosti tři miliony korun, nově by bylo nejvýše 600 tisíc. Senát zřejmě novelu pandemického zákona projedná 10. února, kdy bude schůze pokračovat. Horní komora o tom rozhodla na návrh svého předsedy Miloše Vystrčila (ODS). Jak píše deník Blesk, očekává se, že Senát vládní novelu schválí, protože v horní komoře není žádný zástupce SPD. Právě její poslanci bránili obstrukcemi přijetí novely téměř dva dny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články